user
e
sv

Akıllı telefon fiyatlarına bir darbe de Qualcomm’dan!

191 okunma — 05 Haziran 2023 08:14
Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 2 fiyatı için beklenmedik bir güncellemeye gitti. Bu, akıllı telefonların zamlanmasına yol açabilir.

Yüksek enflasyon ve teknoloji dünyasının karşılaştığı çip krizi gibi sorunlar, akıllı telefon fiyatlarını oldukça artırdı. Son olarak, ortaya çıkan bir rapor ise Qualcomm’un şirketlerden Snapdragon yonga setleri için istediği fiyatları gösterdi. Buna göre en güçlü Snapdragon 8 Gen 2 neredeyse 6750 TL’yi buluyor.

Snapdragon 8 Gen 2’in satış fiyatı 6750 TL

Akıllı telefon dünyası , Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 2 fiyatlandırma stratejisiyle ilgili söylentiler ile çalkalanıyor. Yeni bir rapor, yonga setinin satış fiyatının 160 dolara ulaştığını gösterdi. Bu durum ise Galaxy S23 gibi amiral gemisi modellerin zamlanabileceği anlamına geliyor.

Snapdragon 8 Gen 2, birçok akıllı telefon üreticisinin beklediğinden daha yüksek fiyatlı olacak. Qualcomm’un yeni yonga seti için 160 dolar belirlemesi, ülkemizdeki fiyatların daha da artmasına işaret ediyor. Buna göre döviz kuru ve vergileri eklediğimizde maliyetin 6750 TL’yi bulduğunu görüyoruz.

Snapdragon 8 Gen 2’nin doğrudan rakibi olan Apple A16 ise 110 dolara mal oluyor. TSMC 4nm mimarisiyle üretilen iki işlemci arasında 50 dolarlık bir fiyat farkı olması dikkatlerden kaçmıyor. Bu, iPhone fiyatlandırmasını da doğrudan etkiliyor.

Snapdragon 8 Gen 2’nin yüksek fiyatlandırması, yeni Snapdragon 8 Gen 3 hakkında bazı endişeler doğurdu. Yüzde 30’a varan performans artışı sunması beklenen bu yonga seti, TSMC’nin daha gelişmiş N4P mimarislye üretilecek.

Snapdragon ailesindeki fiyat artışı, doğrudan kullanıcılara yansıyacaktır diye düşünüyoruz. Bu, amiral gemisi Android modellerinin en az 3 bin ila 5 bin lira arasında zamlanmasına yol açabilir.

Kaynak : https://shiftdelete.net/qualcomm-snapdragon-8-gen-2-fiyati
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli