user
e
sv

Android kullanıcılarının mutlaka değiştirmesi gereken geliştirici seçenekleri

930 okunma — 29 Mayıs 2023 01:10
Akıllı telefonlarda daha fazla özelleştirmeye yarayan Android geliştirici seçenekleri arasında değiştirilmesi gereken ayarlar hangileri?

Android işletim sistemi içerisinde kullanıcıların akıllı telefonlarında daha fazla özelleştirme yapmalarına imkan sağlayan bazı araçlar mevcut. Bu özelleştirmeler genellikle ayarlardan yapılsa da geliştirici seçenekleri olarak adlandırılan, kullanıcılara telefonlarında daha fazla hakimiyet veren kategori üzerinden de gerçekleştirilebiliyor.

Peki Android geliştirici seçeneklerinde kullanıcıların mutlaka yapması gereken ince ayarlar hangileri? Sizler için derledik…

Değiştirilmesi gereken Android geliştirici seçenekleri

Android geliştirici seçenekleri ayarlarını değiştirmeden önce bu kategorinin nasıl aktif edileceğine bir göz bakalım. Zira bu kategori, akıllı telefonlarda varsayılan olarak gizli durumda. Bunun için Ayarlar > Sistem >Telefon hakkında>Derleme numarası adımlarını takip etmeniz gerekiyor. Derleme numarasına ”Artık siz bir geliştiricisiniz” bildirimi görene kadar basmanız durumunda ise geliştirici seçeneklerini aktif hale getirebiliyorsunuz.

Uyanık Kal Modu

Bu seçenek etkinleştirildiğinde akıllı telefonun ekranı şarj cihazına takılması durumunda da açık kalır. Asıl odak noktası geliştiriciler olsa da sosyal medya platformları gibi uygulamalardan gelen anlık bildirimleri görmek isteyen standart kullanıcılar için de oldukça kullanışlı olabilir.

OEM kilit açma

Android, kullanıcılara varsayılan işletim sistemini yenisiyle değiştirilmesine izin veren ROM yükleme imkanı sunuyor. Bu noktada Custom ROM yüklemeden önce OEM kilidinin açılması gerekiyor. Ancak bunu sadece ROM yüklemeden önce açık hale getirin. Zira bu özelliğin aynı zamanda hırsızlıklara karşı koruma sağlayan bir sistem olduğunu da unutmayın.

Çalışan hizmetler

Android geliştirici seçenekleri arasında yer alan bu özellik sayesinde akıllı telefonlarda çalışan hizmetlerin ve uygulamaların ne kadar RAM kullandığını görebiliyorsunuz. Aynı zamanda ilgili uygulamaların üzerine tıklayarak RAM kullanımına dair daha detaylı bilgi de alabilirsiniz.

USB hata ayıklama

Android geliştirici seçenekleri

Android geliştirici seçenekleri denince akla ilk gelen ayarlardan biri de USB hata ayıklama diyebiliriz. Bu özellik, Android cihazların bilgisayarlarda arabirim oluşturmasına imkan sağlıyor. Bu sayede uygulama yükleme, veri toplama ve hatta cihazı rootlama gibi işlemler gerçekleştirilebiliyor. Ancak unutmayın, bu seçeneği güvenlik nedeniyle ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda etkinleştirmeli, daha sonra kapatmalısınız.

Animasyon ölçekleri

Android geliştirici seçenekleri

Kullandığınız akıllı telefon, nispeten eski donanımlara sahipse, belirli bir süre sonra kullanıcı deneyiminin yavaşlama imdüşürecek seviyede yavaşlayabilir. Eğer böyle bir sorundan müzdaripseniz, cihazınızı bir nebze olsun hızlandırmak için pencere, geçiş ve animatör animasyon ölçeklerine yeni değerler atayabilirsiniz. Burada değeri ne kadar düşük atarsanız, o derece hızlı bir kullanım deneyimi yaşayacağınızı belirtelim.

4x MSAA’yı zorla

Android geliştirici seçenekleri

Üst düzey özelliklere sahip bir akıllı telefonunuz varsa, Android geliştirici seçenekleri arasında yer alan 4x MSAA’yı zorla ayarını aktif hale getirerek daha iyi bir görüntü kalitesi elde edebilirsiniz. Ancak bununla doğru orantılı şekilde FPS düşecek ve pil tüketimi de artacak.

Arka plan işlemlerini sınırlama

Android geliştirici seçenekleri

Bu özellik; akıllı telefonlarda arka planda çalışan uygulamaların sayısını sınırlamanıza veya tamamen kapatmanıza olanak sağlar. Donanım açısından yeterli olmayan cihazlarda tercih edilen bu özelliğin performans ve pil tüketiminde olumlu etkisi bulunuyor.

Hata raporu oluşturma

Akıllı telefonlarda yaşanan hataların ve sorunların kapsamlı bir raporunu oluşturarak kullanıcılara sunan bu özellik, bazı cihazlarda etkileşimli rapor ve tam rapor olmak üzere iki farklı seçenekle çalışıyor.

GPU oluşturmayı zorla

Android geliştirici seçenekleri

Uygulamalarda 2B donanım hızlandırıcıları etkinleştirmek için kullanılan bu ayarda akıllı telefon, GPU’yu tam olarak kullanır ve CPU üzerindeki yükü hafifletir. Ancak bu seçeneğin dikkatli bir şekilde kullanılması gerektiğini de belirtmekte fayda var.

USB yapılandırması

Android geliştirici seçenekleri

Geliştirici seçenekleri arasında bulunan USB yapılandırması, telefonun USB kabloyla PC’ye bağlandığında bağlantı türünü değiştirmenize yarıyor.

Mobil veri her zaman aktif

Bu seçenek, telefonunuz Wi-Fi ağına bağlıyken mobil veri bağlantısını arka planda canlı tutar. Böylelikle iki ağ arasında geçişler daha hızlı olur ve özellikle ikisi arasında sıklıkla geçiş yapan kişiler için kullanışlıdır.

Dokunmaları göster

Bu seçenek, telefonda dokunulan alanı dairelerle belirginleştirerek gösterir. Özellikle ekran görüntüsü alan kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği bir özelliktir.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Android geliştirici seçenekleri arasından hangilerini kullanıyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak : https://shiftdelete.net/android-gelistirici-secenekleri
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli