user
e
sv

Xiaomi’den üç modele daha MIUI 14 güncellemesi!

317 okunma — 09 Nisan 2023 11:08
Xiaomi, Redmi Note 9S, Note 9 Pro ve POCO X3 NFC modelleri için Android 12 tabanlı MIUI 14 güncellemesini kullanıma sunacak.

Geçen yıl tanıtılan MIUI 14 arayüzünü uyumlu modelleri için yayınlamaya devam eden Xiaomi cephesinde çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Şirket, şu sıralar daha giriş ve orta segmente odaklanırken, kısa bir süre önce üç modelin daha yeni sürümü almaya hak kazandığı öğrenildi.

Xiaomi üç model için Android 12 tabanlı MIUI 14 yayınlıyor

Xiaomiui’nin haberine göre Xiaomi, EEA yani Avrupa ROM’unu çalıştıran Redmi Note 9S, Note 9 Pro ve POCO X3 NFC modelleri için Android 12 tabanlı MIUI 14 güncellemesini kullanıma sunacak. Güncelleme sırasıyla V14.0.4.0.SJWEUXM, V14.0.4.0.SJZEUXM ve V14.0.4.0.SJGEUXM yapı numaralarıyla gelirken nisan ayının ortalarında yayınlanacak.

Redmi Note 9S, Note 9 Pro ve POCO X3 NFC MIUI 14 alacak

Güncellemenin ilerleyen dönemlerde diğer bölgelerde de kullanıma sunulacağı belirtilirken, ilk etapta Mi Pilot kullanıcıları için yayınlandığı ifade ediliyor. Burada herhangi bir sorun çıkmaması durumunda genel kullanıma açılacak.

MIUI 14 bizlere neler sunuyor?

Xiaomi’nin yaptığı etkinlik ile birlikte yeni arayüzün önemli detaylarına artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız ama yine de sistem izin vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir çoğunu silebileceksiniz. Ayrıca Xiaomi, çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifleten foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.

MIUI 14 güncellemesi

Şirketin bir diğer iddiası ise sistem performansının ciddi oranda geliştiği yönünde. Öyle ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna rağmen güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir iyileştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin verileri MIUI 14’ün bir önceki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

MIUI 14 güncellemesi

Bu sonuç MIUI arayüzünün yeniden ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere göre daha hızlı olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta fayda var.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” adı verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile birlikte, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.

yeni süper simgeleme özelliği
Kaynak : https://shiftdelete.net/redmi-note-9s-note-9-pro-ve-poco-x3-nfc-miui-14
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli