user
e
sv

Nvidia RTX 50 serisi için kritik eşik aşıldı! İşte detaylar

196 okunma — 09 Nisan 2023 11:05
Blackwell mimarisiyle piyasaya sürüleceği belirtilen Nvidia RTX 50 ailesinin bazı teknik özellikleri ortaya çıktı.

Nvidia, gelecek yıl tanıtılması beklenen RTX 50 serisi için çalışmalarını hızlandırdı. Blackwell mimarisiyle piyasaya sürüleceği belirtilen Nvidia RTX 50 ailesinin bazı teknik özellikleri ortaya çıktı.

Nvidia RTX 50 ailesinin özellikleri netleşiyor

Sızdırılan bilgilere göre Nvidia, yeni nesil ekran kartlarında TSMC tarafından 3nm teknolojisiyle üretilen transistörlere yer verecek. 2022’nin dördüncü çeyreğinde 3nm üretimini hızlandıran TSMC, üretim maliyetlerinin 5nm teknolojisine göre yüzde 25 arttığını açıkladı. Nvidia CEO’sunun, TSMC ile yeni nesil ekran kartları için erkenden 3nm teknolojisini güvence altına alma konusunda konuşmak üzere Tayvan’ı ziyaret ettiğini belirtmekte fayda var.

Nvidia RTX 50 özellikleri netleşiyor

Şirket, RTX 50 serisinde monolit yapı ile karşımıza çıkacak. Ünlü analist Kopite7kimi, Blackwell mimarisinin hem son kullanıcı hem de sunucu için tasarlandığını iddia etti.

RedGamingTech tarafından yayınlanan rapora göre Nvidia, Blackwell ekran kartları için CUDA mimarisinde önemli değişiklikler ile karşımıza çıkacak. İddialara göre şirket, görsel iyileştirme ve RayTracing için kullanılan donanımlarda optimizasyon yapacak.

Samsung’un daha da iyi performans ve daha yüksek kapasiteler sağlaması gereken yepyeni GDDR6W DRAM üzerinde çalıştığı biliniyor. Ancak Nvidia’nın GDDR7 bellek teknolojisini kullanacak olması RTX 50 ailesi ile ilgili bir diğer önemli sızıntı olarak karşımıza çıkıyor. GDDR7 teknolojisi ile 36 Gbps’e kadar veri aktarım hızlarına ulaşılabildiğini belirtmekte fayda var.

Blackwell GeForce RTX 50 serisinin PCIe Gen 5 arayüzü kullandığı ve 3GHz’den daha yüksek saat hızı sunduğu söylentiler arasında yer alıyor. Son olarak, yeni nesil ekran kartlarının performans konusunda Ada GPU’lara göre 2 kat daha fazla olduğu söyleniyor.

Kaynak : https://shiftdelete.net/nvidia-rtx-50-ozellikleri-netlesiyor
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli