user
e
sv

Apple şaşırtıyor: Katlanabilir iPhone “zırhlı” olacak!

193 okunma — 19 Mart 2023 17:02
Katlanabilir iPhone tasarımı nasıl olacak? Yeni patente göre iPhone, düşmeye karşı koruma mekanizmasına yer verecek.

Katlanabilir akıllı telefon pazarı günden güne büyüse de, henüz Apple’dan adım gelmedi. Uzun yıllardır katlanabilir iPhone üzerinde çalışan şirket, dikkat çeken bir patent başvurusunda bulundu. Buna göre, düşürüldüğünü anlayan iPhone, ekranlarını koruyan bir mekanizmaya sahip olacak.

Katlanabilir iPhone, düşme algılamayla otomatik korunacak

Apple’ın yeni bir iPhone Fold üzerinde çalıştığını biliyoruz. Yakın zamanda görülen patent başvurusu, şirketin cihazını düşmeye karşı korumanın yollarını aradığını bildirdi. “Kendiliğinden Kapanan Görüntü Cihazı ve Düşme Tespiti Kullanarak Ekranı Koruma Teknikleri” başlıklı uygulama, düşme durumunda ekran zararını en aza indirecek bir mekanizmayı açıklıyor.

Patent açıklamasına göre cihazda, iPhone’un ne zaman düştüğünü algılayacak ivmeölçer benzeri bir sensör olacak. Bu sensör “elektronik olarak ayarlanabilir kilitleme” sinyali vererek telefonu kapatacak, böylece düşmenin ekrana etkisi en aza indirilecek.

Bugün ortaya çıkan sızıntılara göre Apple, iPhone 15 modellerine Samsung Galaxy S23 Ultra’da bulunan yapay fotoğraf özelliğini getirecek.

Patent başvurusu, iPhone ekranının kısmen açık kalabileceğini veya yere çok yakın olması durumunda mekanizmanın tamamen kapanmayabileceğini söylüyor. Ancak düşmenin etkisi doğrudan ekran yerine kasada hissedileceğinden, ekranı katlamak koruma sağlayacaktır.

Patent belgesi ayrıca düşmeye karşı koruma sensörünü detaylandırıyor. Dahili mekanizmanın otomatik olarak kapanması için, düşme hızının önceden belirlenmiş bir eşiğin üstünde olduğunun tespit edilmesi gerekiyor. Yine de, mekanizmanın tamamen kapanacak kadar hızlı olup olmayacağı belirsiz.

Düşmeye karşı koruma mekanizmasına ek olarak Apple, katlanabilir iPhone için yeni menteşe teknolojisini de inceliyor. Patent başvurusuna göre cihaz, normal bir menteşeye sahip olmak yerine açıldığında birbirine bağlanan iki ayrı ekrandan oluşabilir.

Kaynak : https://shiftdelete.net/katlanabilir-iphone-dusme-patenti
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli