user
e
sv

İşte en uzun süre Android desteği alan telefon markası!

225 okunma — 09 Mart 2023 18:16
Uzun yıllar yeni Android sürümlerinin tadına varabileceğiniz bir marka arıyorsanız, Samsung ve Oppo’dan başka markalara da şans tanımalısınız.

Teknoloji dünyası Android’e yabancı değil. Bu sistem, birçok akıllı telefon üreticisi tarafından kullanılan açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Android platformu, yeni özellikler, iyileştirmeler ve güvenlik yamaları ile sürekli olarak güncellenmekte. Android cihaz üreticileri, genellikle Orjinal Ekipman Üreticileri (OEM’ler) olarak bilinirler ve cihazlarını en son Android sürümüyle uyumlu hale getirmek için güncellemeler sağlarlar. Farklı şirketler, Android güncellemelerine farklı düzeylerde bağlılık gösterirler. Samsung, Android desteği ile ünlüdür ve çoğu cihazı için dört Android güncellemesi ve beş yıllık güvenlik yamaları sunar, hatta orta segment modelleri bile artık buna dahil. Ancak, ülkemizde pek bilinmeyen Fairphone isimli şirket durumu bir adım daha ileri taşıdı.

Fairphone, etik ve çevre dostu akıllı telefonlar üretmeye odaklanmış bir şirket. Bu marka, başlangıçta Fairphone 2 için “üç ila beş yıl” destek sağlama sözü vermişti. Ancak, bugün şirket, cihaza son güncellemesini vererek, benzersiz bir yedi yıl destekten sonra desteğini sonlandırdı.

İşte en uzun süre Android desteği alan telefon markası!

Fairphone 2, 2015 yılında Android 5 Lollipop ile piyasaya sürüldü. Cihaz, güvenlik yamaları ve güncellemelerin düzenli bir akışı almaya devam etti ve Google Play Store’da çoğu uygulama ile uyumlu hale geldi. Cihazın Android 10 sürümü, mevcut kararlı Android sürümü olan Android 13‘ten çok geride olsa da, Fairphone’un uzun vadeli yazılım desteğine olan bağlılığı sayesinde cihaz hala önemli bir yer tutuyor.

Fairphone, resmi destek takviminin sonu olan Mayıs 2023’ten sonra cihazın kullanımına devam etmenin dikkatli bir şekilde yapılması gerektiğini öneriyor. Şirketin yazılım uzun ömrü başkanı Agnes Crepet“Fairphone 2‘nin ömrünün sona ermesi acı bir olay çünkü ideal dünyada cihazlarımıza sürekli destek sağlayabilirdik, ancak sektör ve mali kısıtlamalar nedeniyle bu mümkün değil. Ancak Fairphone 2‘yi benzersiz bir yedi yıl boyunca destekleyebildiğimiz için mutluyuz” şeklinde konuştu.

Şirketin en son cihazı olan Fairphone 4, 2021 yılında piyasaya sürüldü ve şirket uzun vadeli yazılım desteği trendine devam ediyor.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/mobil/iste-en-uzun-sure-android-destegi-alan-telefon-markasi-64089a51dc97140a372985a7
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli