user
e
sv

Webb Telescope’un teyit edilen ilk ötegezegeni, Dünya’nın %99’u çapında

266 okunma — 09 Mart 2023 18:14
James Webb Uzay Teleskobu, faaliyete geçtiği ilk altı ayda görsel olarak çarpıcı ve bilimsel olarak muhteşem sonuçlardan sonra bir başka kilometre taşı daha kaydetti: ilk ötegezegen keşif onayı.

Teleskop Kozmosa 41 ışıkyılı uzaktan baktı ve Octans takımyıldızında Dünya’nın %99’u çapında bir gezegen buldu: LHS 475 b‘ye merhaba deyin.

Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndan Stevenson ve Lustig-Yaeger liderliğindeki bir astronom ekibi, NASA’nın Geçiş Yapan Ötegezegen Araştırma Uydusu’ndan (TESS) elde edilen verileri araştırırken ilk olarak aday dış gezegenin kanıtlarını tespit etti. Bununla birlikte, ana yıldızının önünde iki geçişi gözlemleyerek gezegenin varlığını doğrulayan Webb’in Yakın Kızılötesi Spektrografı (NIRSpec) idi. Lustig-Yaeger bir NASA basın açıklamasında “Gezegenin orada olduğuna şüphe yok. Webb’in el değmemiş verileri bunu doğruluyor” dedi.

Uzay ajansının belirttiği gibi, bugün faaliyette olan teleskoplar arasında (hem karasal hem de yörüngesel), yalnızca JWST, Dünya büyüklüğündeki ötegezegenlerin atmosferlerini doğru bir şekilde karakterize ederek çözme yeteneğine sahiptir. Araştırma ekibi, iletim spektrumunu analiz ederek kayalık kütlenin üzerinde, eğer varsa, ne tür bir atmosferin var olduğunu belirlemek için hala çalışıyor.

Webb Telescope’un teyit edilen ilk ötegezegeni, Dünya’nın %99’u çapında

Gezegenin kritik gaz yalıtımından yoksun olma ihtimali var, ancak bu mesafelerde, yüzeye yakın çok küçük bir atmosfer saklanmış olabiliyor. Lustig-Yaeger, “%100 karbondioksit atmosferi o kadar kompakttır ki, tespit edilmesi çok zor hale gelir” dedi.

Bununla birlikte ekip, Satürn’ün uydusu Titan’ınkine benzer baskıcı bir atmosfere sahip olmadığından emin. “Ek sayabileceğimiz bazı karasal tip atmosferler var. Metan ağırlıklı kalın bir atmosfere sahip olamaz.”

Bununla birlikte, gezegenin yüzeyi 300 santigrat civarında görünüyor, ki bu Dünya’dakinden birkaç yüz derece daha sıcak olduğu anlamına geliyor. Sonraki çalışmalarda bulut örtüsü keşfedilirse, bu Venüs’e daha yakın bir sera dünya iklimine sahip olduğu anlamına gelebilir.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/bilim-teknik/webb-telescopeun-teyit-edilen-ilk-otegezegeni-dunyanin-99u-capinda-63bffa17e6566f0d1167b5c6
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli