user
e
sv

Apple yine bildiğini okuyor: iPhone 15’in dışı USB-C, içi Lightning!

164 okunma — 28 Şubat 2023 16:20
Apple, AB'nin kurallarına uyarak iPhone serisini USB-C girişine çeviriyor. Ancak şirket Made for iPhone (MFi) prensibine uyacak.

Akıllı telefon dünyasının en önemli isimlerinden birisi olan Apple, iPhone 14 serisiyle yoluna dolu dizgin devam ederken bir yandan da iPhone 15 için hazırlıklarına devam ediyor. Bu yılın son çeyreğinde sahne alması beklenen iPhone 15 serisinde bazı önemli değişiklikler bekleniyor.

iPhone 15, sadece Made for iPhone (MFi) onaylı USB-C aksesuarlarını destekleyecek

Avrupa Birliği Parlamentosu, geçtiğimiz yılın Haziran ayında vermiş olduğu kararla 2024‘ün sonuna kadar Avrupa’da satışa çıkan teknolojik ürünlerin USB-C bağlantı noktasına geçiş yapmasına karar verdi. Elbette bu karardan sonra gözler Apple’a döndü.

iPhone 15 USB-C

Uzun yıllardır Lightning bağlantısı ile özdeşleşen Apple, iPhone 15 serisiyle USB-C bağlantı noktasına geçecek. Ancak şirket, yine kendi ürünlerinin kullanılması için bir dizi uygulamalara başvuruyor. iPhone 15 serisi, sadece Made for iPhone (MFi) programı tarafından onaylanmış olan standart USB-C aksesuarlarını destekleyecek.

Apple tarafından uzun süredir tanıtılması beklenen karma gerçeklik gözlüğü, iPhone olmadan havadan yazı yazacak! İşte detaylar…

Made for iPhone (MFi) desteği olmayan, başka şirketlere ait USB-C kablolarının kullanılması durumunda veri aktarma hızı oldukça düşecek. Bazı kaynaklara göre ise “Bu aksesuar desteklenmiyor” uyarısı vererek kullanımına izin vermeyecek.

Made for iPhone

Avrupa Birliği’nin bu yaptırım kararındaki en önemli etkenlerin başında teknolojik atıklar geliyor. Günümüzde teknolojik aletler oldukça sık değişime uğruyor. Hal böyle olunca kullanılamayan şarj cihazları ve kulaklıklar bir bakıma çöp niteliği taşıyor. Apple’ın son adımının AB’nin isteklerine ne kadar uyguğu ise tartışma konusu.

Kaynak : https://shiftdelete.net/apple-yine-bildigini-okuyor-iphone-15in-disi-usb-c-ici-lightning
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli