user
e
sv

Google neden devasa bir para cezasına çarptırıldı? İşte yanıtı

322 okunma — 17 Mayıs 2023 08:31
Google, müşterileri Pixel 4 reklamlarıyla yanılttığı iddiaları nedeniyle mali açıdan darbe almaya devam ediyor.

Şirket, telefonu kullanmasalar da Pixel 4 hakkında “aldatıcı” referanslar sunmaları için radyo sunucularına ödeme yaptığı iddialarını çözmek için Texas’a 8 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Eyalet Başsavcısı Ken Paxton’ın ofisine göre, Google yasayı çiğnediğinin farkında olmasına rağmen reklamlar devam etti.

Teknoloji devi, Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ve diğer altı eyaletle şimdiden 9 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı. Paxton, Google’ın “önemli etkiye” sahip olduğu ve hiçbir büyük şirketin “özel muamele” beklememesi gerektiği için eyalet anlaşmasının önemli olduğunu savundu.

Google sözcüsü José Castañeda, Reuters’e yaptığı açıklamada, şirketin reklam yasalarını ciddiye aldığını ve anlaşmazlığı “çözmekten memnuniyet duyduğunu” söyledi.

Google neden devasa bir para cezasına çarptırıldı? İşte yanıtı

Teksas, halihazırda Google’a karşı, reklam teknolojisi hakimiyetine ilişkin bir antitröst davası ve yüz verileri toplama uygulamalarına ilişkin başka bir dava da dahil olmak üzere çok sayıda yasal işlem daha yürütüyor. Eyalet, radyo reklamları da dahil olmak üzere mümkün olan her yerde Google’ın bir endüstri ağırlığı olarak etkisini sınırlamaya kararlı görünüyor.

Google, müşterileri kandırmaya çalışmakla suçlanan tek telefon üreticisi değil. Huawei ve Samsung da DSLR fotoğraflarını telefon kamerası örnekleri olarak dağıtırken yakalandı. Bununla birlikte, Pixel 4 reklam kampanyası daha da sorunlu olabilirdi. FTC ve eyalet iddiaları arasında Google, kasıtlı olarak dinleyicileri yanıltmakla ve bu açığa çıktığı halde reklamlara bile bile devam etmekle suçlanıyor.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/mobil/google-neden-devasa-bir-para-cezasina-carptirildi-iste-yaniti-6463be583d903078056d638a
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli