user
e
sv

Nokia kolları sıvadı: Ay’da internet için geri sayım!

304 okunma — 31 Mart 2023 13:20
Teknoloji dünyasında yeniden söz sahibi olmak isteyen Nokia, Ay üzerinde bir internet bağlantısı için proje üzerinde çalışıyor.

İnsanoğlunun Ay merakı her dönemde tazeliğini koruyor. Öyle ki NASA, bu bağlamda Artemis programını sürdürüyor. Akıllı telefon dünyası da olası bir Ay’da yaşam için adımlarını atmaya başladı. Nokia, bağlantı için zemin hazırlamak istiyor.

Nokia, bu yıl sonuna kadar Ay’a 4G internet yerleştirmek istiyor

Nokia, Ay için uzun vadeli planlarının ilk adımını atıyor. Şirket, uzay ajanslarının yeni keşifler yapmasına yardımcı olmak ve olası insan hayatına zemin hazırlamak için kolları sıvadı. Nokia, Ay üzerinde 4G internet bağlantısını bu sene sonuna kadar yerleştirecek.

Nokia Ay

Nokia, Ay projesinin detayları da belli oldu. SpaceX roketi, bağlantının yüzeyine ulaşmasına yardımcı olacak. Güneş enerjisiyle çalışan geziciyle bir LTE bağlantısı oluşturulacak. Teknoloji, ayın güney kutbuna yakın Shackleton kraterine inecek. Projenin Artemis kapsamında gerçekleşeceği biliniyor.

Nokia daha önce konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı;

Hayati komuta ve kontrol işlevleri, ay gezicilerinin uzaktan kontrolü, gerçek zamanlı navigasyon ve yüksek çözünürlüklü video akışı dahil olmak üzere birçok farklı veri aktarım uygulaması için kritik iletişim yetenekleri sağlayacak

Nokia Ay

Nokia’nın baş mühendisi Luis Maestro Ruiz De Temino, geçen ay Barselona’daki MWC etkinliğinde projeyi hakkında bazı ifadelere yer vermişti. Projeyi yakından takip eden kaynaklar, her şeyin yolunda gittiğini ve projenin bu yıl içinde muhtelemen gerçekleşeceğini belirtiyor.

Kaynak : https://shiftdelete.net/nokia-kollari-sivadi-ayda-internet-icin-geri-sayim
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli