user
e
sv

iPhone 15’de bellek miktarı aynı kalacak

137 okunma — 26 Mart 2023 17:01
Birkaç hafta önce yayınlanan bir raporda, iPhone 15 serisinde RAM’de herhangi bir iyileştirme olmayacağı iddia edilmişti. Güney Kore medyasında yeni bir habere göre bellek miktarında bir değişiklik olmayacağını onaylıyor.

İsimsiz endüstri kaynaklarına dayandırılan yeni rapora göre standart iPhone 15 veya üst seviye Pro modellerinin hiçbirinde RAM kapasitesi artmayacak, başka bir değişiklik de yapılmayacak. Kaynak, Apple’ın yeni iPhone ailesine birçok yeni özellik eklediğini, maliyeti aşağıda tutmak için RAM iyileştirmesini iPhone 16’ya bıraktığını belirtti. Birkaç hafta önce çıkan başka bir iddiada da RAM’de değişikliğin olmayacağı ileri sürülmüş, ancak herhangi bir neden belirtilmemişti.

Eski söylentilerde ise iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde 8 GB RAM’in olacağı, standart modellerde LPDDR4 yerine LPDDR5 RAM’in kullanılacağı vurgulanıyordu. Hatta RAM’deki yenilikleri farklı birkaç kaynak da onaylamıştı.

Bu sene çıkacak olan yeni iPhone serisinde Dynamic Island’ın standart olması bekleniyor. Diğer yandan yeni iPhone’larda ekran çerçevesi biraz daha incelirken, kasa da biraz daha kavisli olacak. 2023 model tüm iPhone’larda bağlantı noktası olarak USB-C yer alacak. iPhone 16’da ise en büyük değişiklik Pro modellerinde olacak. iPhone 16 Pro’da Face ID’nin ekran altında yer alacağı, 2026’dan itibaren de Face ID’le birlikte ön kameranın ekran altına gömüleceği ileri sürülüyor.

iPhone 15 ailesinde 28 nm sürecine dayalı olarak üretilen OLED ekran sürücü çipi kullanılacak. Şu anda mevcut iPhone’larda kullanılan bu çip 40 nm üretim sürecine dayanıyor. Peki 28 nm ve 40 nm arasındaki fark nedir? 28 nm daha fazla güç verimi sağlayacak. Bu da iPhone 15 serisine daha uzun kullanım süresi olarak yansıyacak.

Kaynak : https://www.cnnturk.com/teknoloji/iphone-15de-bellek-miktari-ayni-kalacak
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli