user
e
sv

iPhone 15 type-c tarafında beklentileri aşacak

238 okunma — 24 Mart 2023 09:05
Yeni iPhone modellerine ilişkin en çok merak edilen konu bu telefonlardaki USB Type-C portu oluyor. Peki bu konu hakkındaki en son bilgiler neler?

Bu yılın ilerleyen zamanlarında iPhone 15 serisi piyasaya sürülecek ve bu modellerle birlikte Apple’ın sonunda USB Type-C standardını benimseyeceği uzun süredir söyleniyor. Bu değişiklikten birçok kişi memnun olacakken, bilinen bir analiste göre ortada büyük bir hata bulunuyor.

Şu anki akıllı telefon pazarında, Cupertino merkezli dev şirket, akıllı telefon modellerinde bu port formatına yer vermiyor (ancak diğer ürün hatlarının bazıları bu standarda sahip). Apple, endüstri genelinde standart bir port ayarlamak için Avrupa Birliği’nin kararına uyum sağlamak amacıyla bu önemli değişikliği yapıyor. Şirketin iPhone’larında USB-C’yi benimseyeceğini zaten biliyoruz, ancak ünlü analist Ming Chi-Kuo, tüm haberlerin iyi olmadığını düşünüyor.

iPhone 15 type-c tarafında beklentileri aşacak

Kuo, iPhone 15 serisinin USB-C bağlantı noktasının belli kısıtlamalarla geleceğine dair bazı tahminler paylaştı. Yeni bağlantı noktasıyla kullanıcıların kullanabileceği kabloların şirket tarafından fiziksel olarak sınırlanacağına inanıyor. İlginçtir ki, bu, Apple’ın iPhone’daki USB-C portunu “sabote etme” ihtimaline dair ilk rapor değil. Daha önceki bir söylenti de yeni USB Type-C portlarında çeşitli sınırlamalara işaret etmişti.

Görünüşe göre sadece iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, USB 3.2 portlarıyla donatılacak. Öte yandan, temel iPhone 15 ve iPhone 15 Plus, daha yavaş ve eski USB 2.0 standardına güvenmek zorunda kalabilirler. Bu durumun etkilediği bir diğer şey de veri aktarım hızlarıdır, sadece üst düzey modeller iPad benzeri yüksek veri aktarımını desteklerken, daha düşük seviyeli iPad’ler yalnızca 480Mbps hızlarını desteklemektedir.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/mobil/iphone-15-type-c-tarafinda-beklentileri-asacak-641bd3cf8b6791637e79ed29
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli