user
e
sv

Sony ve LG, Apple için çalışacak

141 okunma — 20 Mart 2023 11:36
Biri Japonya’nın diğeri ise Güney Kore’nin en büyük teknoloji devlerinden biri. Bu iki ismi bir araya getirense, dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple.

Apple, bu yılın ilerleyen dönemlerinde ilk nesil Karma Gerçeklik Başlıklarını (Mixed Reality Headsets) piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Sony ve LG, XR başlıklarında kullanılan ekranların başlangıçta tedarikçileri olacaklar. Bu başlıklarda kullanılacak ekranlar teknolojik bir çığır açması beklenen OLEDoS (Silikon Üzerinde OLED) ekranlar olacak. Bu ekranlar, normal OLED ekran panellerinde kullanılan cam panellerin yerine silikon katman tabanlı CMOS panelleri kullanacak ve çapraz uzunluğu bir inçten daha küçük olacak.

Bir akıllı telefon ekranında bulunan ortalama çözünürlük 55ppi iken, bir AR veya VR cihazında kullanılan ekranın gerçekçi bir AR deneyimi için ortalama çözünürlüğü 3.500ppi olmalıdır. OLEDoS ekranların çok yüksek çözünürlüğü, detaylı ve gerçekçi görüntüler sağlayarak kullanıcılara son derece etkileşimli bir deneyim sunması bekleniyor.

Sony ve LG, bu ekranların geliştirilmesinde Samsung’dan önde oldukları söyleniyor ve Apple’ın gelecekteki XR cihazı için başlangıçta ekranların tedarikçileri olacaklar. Ancak Samsung da RGB OLEDoS ekran geliştirmek üzerinde çalışıyor ve APS Holdings’in yardımıyla 3.500ppi FMM (İnce Metal Maske) çıkarılması bekleniyor.

Sony ve LG, Apple için çalışacak

Apple, daha önce hem LG hem de Samsung’dan böyle bir yüksek çözünürlüklü ekran geliştirmelerini istemişti ve Samsung’un APS Holdings ile işbirliği yaparak Apple’ın taleplerini karşılaması olası görünüyor. APS Holdings, Samsung’un işbirliğiyle yapılan 3.500ppi FMM’den daha iyi olan 4.000ppi ultra yüksek çözünürlüklü bir FMM tabakası ve maske de geliştirdi.

Apple’ın XR başlıklarının ilk nesli iki OLEDoS ekran içerecek ve Apple, ekranlar için başlangıçta Sony ve LG’ye güvenmekle birlikte, Sony’nin kendi oyun konsolları yelpazesine sahip olması ve Apple’a rakip olması nedeniyle gelecekte Sony’ye güvenmeyebilir.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/mobil/sony-ve-lg-apple-icin-calisacak-6417fcfe607a0c286407650e
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli