user
e
sv

Android 14’ün “ne özellikmiş!” dedirten ve Apple’dan arakladığı yeni özelliği ortaya çıktı!

192 okunma — 10 Mart 2023 14:17
Apple ve Android arasında yıllardır süren ezeli bir rekabet bulunuyor. Android'in bazı işlevsel özellikleri Apple iOS'da yokken, bazı iOS özellikleri de Android tarafında bulunmuyor. İşte Google'ın ileride Android 14 ile sunacağı utanarak arakladığı yeni özelliği.

Google’ın ilerleyen yıllarda sunmayı planladığı Android 14’ün ikinci geliştirici ön izlemesi beklenmedik bir özellikle geliyor. Tercihinize bağlı olarak, telefonunuzun ayarlarından açıp kapatabileceğiniz “çalıntı” özelliğin gelin detaylarına yakından bakalım.

Google, Apple’dan “Ne koparırsak kar” düzenine gidiyor

Bazı işlevsel özellikler vardır. Mantıklı olarak baktığınızda ya bu neden yok dedirten bazı özellikler Android’te maalesef bulunmuyor. Bunlardan birisi ve en çokta benim neden olmadığını bir türlü anlamadığım, PIN şifresini girdikten sonra “Tamam” tuşuna basma gerekliliğidir.

Uzun süredir iOS cihazlarda ve custom ROM’larda bulunan bu özellik, artık stok Android’in bir parçası haline geliyor. iOS’ta, PIN kodunuz 6 haneli olmak zorunda ve daha uzun bir şifre ayarlamak isterseniz yeni bir şifre belirlemeniz gerekli.

Android’i uzunca bir süredir kullandıysanız, PIN kodu için gereken minimum uzunluğun 4 hane olduğunu bilirsiniz. Daha uzun bir PIN numarası da kullanabilirsiniz, ancak doğru PIN’in otomatik olarak onaylanmasını etkinleştirmek istiyorsanız, PIN’iniz en az 6 haneli olmak zorunda.

Android 13'ün halefi olacak olan Android 14'ten pes dedirten özellik!

Giriş düğmesine basmanıza gerek kalmadan PIN’i onaylamak, bir güvenlik riski oluştursa da, daha uzun bir PIN oluşturarak bu sorunu kısmen çözebilirsiniz. Bu özellik, yeni tanıtılacak Android 14 ile beraber kullanıcılara sunulacak. Otomatik onaylanan PIN koduna ek olarak, Android 14 Developer Preview 2 başka bir harika özelliği daha getiriyor. Emojileri artık duvar kağıdı yapmak için kullanabileceksiniz. (Windows 11’de gördük sanırım biz bunu)

İstediğiniz duvar kağıdını ve hatta birden fazla emojiyi oluşturmak için istediğiniz herhangi bir emojiyi kullanabilir veya benzersiz bir tane oluşturabilirsiniz. Bu, iOS’ta da var, ancak Google tarafında bu özellik, duvar kağıdının düz görünmesini engellediği için renk ve 3B tasarımlarından yoksun.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/guncel/android-14un-ne-ozellikmis-dedirten-ve-appledan-arakladigi-yeni-ozelligi-ortaya-cikti-640aeee5aec14518196d1a73
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli