user
e
sv

iPhone 15’in ilk gerçek görüntüsü paylaşıldı!

658 okunma — 08 Mart 2023 08:07
Bugün ortaya çıkan sızıntılar Apple'ın önümüzdeki aylarda tanıtacağı modeli doğruladı. İşte iPhone 15 tasarımı...

Apple, önümüzdeki dönemde yeni akıllı telefon modellerini tanıtacak. Etkinlik tarihi yaklaştıkça da cihazlar hakkında ortaya çıkan sızıntılar sıklaşıyor. Son olarak bugün iPhone 15 tasarımı ortaya çıktı. Cihazın kasasına ait ilk görüntüler paylaşıldı.

iPhone 15 tasarımı ortaya çıktı! Kasası görüntülendi

Bugün gece saatlerinde ortaya çıkan iPhone 15 tasarımı teknoloji dünyasını salladı. Apple’ın beklenenden erken harekete geçtiği ve cihazları seri üretime soktuğu öğrenildi. Ayrıca büyüyen kamera adası gibi detaylar da sızıntıların doğru olduğuna işaret ediyor. İşte o görsel…

iPhone 15 tasarımı

iPhone 15 Pro modellerinin özel rengi!

Apple’ın her yıl Pro modelleri için özel renkler sunduğunu biliyoruz. Kimi zaman gümüş-altın karışımı, kimi zaman da petrol yeşili benzeri sadece kendi akıllı telefonlarında, hatta yalnızca Pro serisi cihazlarında olan renklerle karşımıza çıkıyor. Bu yılın özel rengi ise #410D0D renk koduna sahip koyu kırmızı olacak.

 

Ek olarak diğer modellerde de bazı yenilikler mevcut. iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ın açık mavi ve pembe şeklinde 2 yeni renkli prototiplerinin hazırlandığı belirtiliyor. Bunların kodları da sırasıyla #CE3B6C ve #0DB1E2. Her iki rengin de temsili halini aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

Yalnızca iPhone 15 Pro modellerinde olacak 8 özellik!

  • Geçtiğimiz ay iPhone 15 Pro modellerinde olacak, yani iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ta göremeyeceğimiz 8 özellik ortaya çıktı. İlk sırada A17 işlemcisi yer alıyor. Bu yıl olduğu gibi Pro olmayan modeller bir önceki senenin -Apple’ın iddiasına göre hala tüm Android çiplerinden daha güçlü olan- işlemcisini kullanacak.
  • İkinci sırada yer alan özellik ise Wi-Fi 6E. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerinde yeni nesil bağlantı yöntemlerine yer verilirken iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ta Wi-Fi 6 yer alacak. Tabii yalnızca kablosuz değil, diğer bağlantı türlerinde de bazı farklar var.

Apple, artık klasikleşen yeni renk tanıtımını bugün gerçekleştirdi. iPhone 14 ve iPhone 14 Plus için Sarı renk satışa sunuldu.

  • Apple’ın bu yıl USB Type-C bağlantı noktasına geçeceği yönünde sızıntılar giderek kuvvetleniyor. Fakat bu verilerin büyük bir kısmı yalnızca Pro modellerin bu yüksek hızlı bağlantıdan faydalanabileceğini, bu sayede daha hızlı şarj olacağını söylüyor.
  • Tasarım tarafında ise tıpkı Pro modellerine özel olan paslanmaz çelik gibi titanyum çerçeve sunulacak. Ayrıca ekran çerçevesi de küçültülecek. Ek olarak ön kamera ve sensör adasının da boyutunun küçülebileceği belirtiliyor. Yani ekran kasa oranı artırılacak.
  • Cihazın donanımında da bazı yükseltmeler olması bekleniyor. İlk sızıntılara göre, Pro modellerinde 8 GB RAM kullanılacak. Ayrıca Pro Max modeli 6x veya 10x optik yakınlaştırma sunacağı söyleniyor. Yani 4. kamera gelebilir. Fakat bu kamera özelliği Pro’da yer almayacak. Yani kendi içlerinde de ufak bir ayrışma söz konusu.

iPhone 15 Pro Max ekranında Samsung UDR 2000 paneli olacak!

Samsung’un ocak ayında düzenlenen CES23 etkinliğinde tanıttığı UDR 2000 isimli OLED panellerin ilk kez iPhone 15 Pro Max’de kullanılacağı ortaya çıktı. Zaten daha önce de beklenildiği üzere Galaxy S23 serisinde gelmeyince bu olasılık gündeme geldi.

Tabii serinin diğer modelleri için aynı şey geçerli değil. Zira Pro modeli kasıtlı olarak sızıntının dışında tutuluyor. Bu da büyük ihtimalle iPhone 14 Pro ekranını kullanacağı anlamına geliyor. Fakat düz versiyonlarda gelişme mevcut.

Örneğin iPhone 15 ve iPhone 15 Plus, Pro’larda yer alan hap şeklindeki delik çentik ve Dinamik Ada özelliklerini aynen alacak. Fakat ekranları aynı olmayacak. Zira bu iki modelin 60 Hz yenileme hızı sunan panellere sahip olacağı belirtiliyor.

Aslında Dinamik Ada özelliğinin düz modellere gelmesi beklenmiyordu. Ancak Apple’ın iPhone 16 Pro modellerinde kamera ve diğer sensörleri ekran altına alacağı söyleniyor. Düz modeller ise mevcuttaki tasarımı devam ettirecek. Yani bu geçişi sağlayabilmek için iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’a delikli ekranı getiriyor.

Kaynak : https://shiftdelete.net/iphone-15-tasarimi-kasasi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli