user
e
sv

Vivo’nun yeni uygulaması, konuşmayı gerçek zamanlı olarak işaret diline dönüştürebilir

172 okunma — 06 Mart 2023 12:17
Vivo tarafından geliştirilen yeni uygulama, işaret dilini kullananlar için büyük bir kolaylık olacak. İşte Çinli şirketin yeni uygulamasına ilişkin son detaylar.

Bugün Dünya işitme günü ve Vivo, konuşmayı işaret diline ve metne gerçek zamanlı olarak çevirebilen yeni bir İşaret Dili Çevirme uygulaması başlattı. Uygulama ayrıca, insanlar tarafından kullanılan işaret dilini metne veya konuşma diline çevirerek, işaret dilini anlamayan kişilerin onlarla iletişim kurmasına olanak sağlıyor.

Vivo’nun işaret dili çevirme uygulaması sayesinde işitme engelli insanlar sadece aile ve arkadaşlarıyla daha etkili iletişim kurmakla kalmayacak, aynı zamanda yemek siparişi verip daha rahat alışveriş yapabilecek konuma gelecekler. Uygulama, konuşma metnini işarete, metni konuşmaya, metni işaret diline ve işaret dilini metne çevirme gibi birçok işlev sunuyor.

İşaret dilinin tanınması teknolojisi, yıllar boyunca birkaç zorlukla karşı karşıya kaldı, örneğin sınırlı bir alanda parmak eklemlerinin hareketlerini doğru bir şekilde izleme, yönünü ve hareket yörüngesini tespit etme, işaret dilinin benzersiz dilbilimsel sıralaması ve atlanmış ifadeleriyle başa çıkma ve benzer görünümlü işaret dilini hareketleri ayırt etme gibi.

Vivo’nun yeni uygulaması, konuşmayı gerçek zamanlı olarak işaret diline dönüştürebilir

Ancak, OrginOS ekibi bu zorlukları başarıyla aştı ve işaret dilini tanıma teknolojisinde önemli ilerlemeler kaydetti. İşaret Dili Çevirme uygulaması şu anda 1.200 işaret dilinde kelime haznesi tanıyabiliyor ve bu da %80’den fazla bir doğruluk oranı sağlıyor.

Gelecekte, OriginOS geliştirme ekibi uygulama üzerinde çalışmaya ve doğruluğunu artırmaya devam edecek. Ayrıca, benzer işlevlere sahip diğer işletim sistemleri üzerinde de kullanılabilmesi için uygulamanın platformunu genişletmeyi hedefliyorlar. İşitme engelli bireyler için tasarlanan bu uygulama, onların günlük hayatta daha bağımsız olmalarına ve iletişim kurmalarına yardımcı olabilir.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/mobil/vivonun-yeni-uygulamasi-konusmayi-gercek-zamanli-olarak-isaret-diline-donusturebilir-6404829aa560e05258427588
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli