user
e
sv

Akıllı telefonlara Li-Fi geliyor! İlk modül tanıtıldı

216 okunma — 28 Şubat 2023 16:35
PureLiFi, iletişimi ışık üzerinden yapmamızı sağlayacak Li-Fi teknolojisi için dünyanın ilk "Li-Fi modülünü" tanıttı.

Günlük hayatta sıkça kullandığımız Wi-Fi teknolojisi; kişisel bilgisayar, video oyunu konsolları, dijital ses oynatıcıları ve akıllı telefonlar gibi cihazların kablosuz olarak birbirlerine bağlanmasını sağlıyor.

Henüz geliştirilme aşamasında olan Li-Fi teknolojisi ise, tıpkı Wi-Fi gibi kablosuz bir bağlantı teknolojisi olarak karşımıza çıkıyor.

Li-Fi (Light Fidelity), verilerin radyo frekansları yerine ışık yoluyla aktarılmasını sağlıyor.

Wi-Fi’den 100 kat daha hızlı

Li-Fi, Wi-Fi’ye göre yaklaşık 100 kat daha hızlı. Görünür ışık iletişimi kullanan bu teknoloji, her ne kadar daha hızlı olsa da bazı dezavantajlara da sahip.

Örneğin Wi-Fi sinyalleri duvardan geçip ardına ulaşabilirken, Li-Fi bağlantısında ise ışık engellendiği zaman iletişim tamamen kesiliyor.

Dünyanın ilk Li-Fi modülü tanıtıldı

PureLiFi, iletişimi ışık üzerinden yapmamızı sağlayacak Li-Fi teknolojisi için dünyanın ilk “Li-Fi modülünü” tanıttı.

Teknoloji, mevcut 802.11 WiFi ağ ekipmanları ve yonga setlerine de kolaylıkla entegre edilebiliyor.

Li-Fi nasıl çalışır

Bu teknolojinin nasıl çalıştığına yakından bakabilmek için, Yaşar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Volkan Rodoplu’nun yaptığı açıklamalara göz atalım:

Li-Fi, ışık üzerinden haberleşme anlamına geliyor. Li-Fi ile LED’lerden gelen ışık, insan gözünün algılayamayacağı kadar yüksek bir frekansta titreştirilerek ışık üzerinden veri göndermemizi sağlıyor.

Örneğin; dizüstü bilgisayarınızın başında oturduğunuzu düşünün. İzlediğiniz bir video, Wi-Fi üzerinden değil de direkt odanızda bulunan LED’ler üzerinden gelecek. Ancak dezavantajı şu; LED ile bilgisayar arasına girdiğinizde video iletimi kesiliyor. Li-Fi teknolojisinin, son 10 yıldır bilinmesine rağmen ev ve ofis ortamlarında yaygınlaşmamış olmasının en büyük sebebi bu.

Kaynak : https://www.ensonhaber.com/teknoloji/akilli-telefonlara-li-fi-geliyor-ilk-modul-tanitildi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli