user
e
sv

YouTube, içerik üreticilerinin en büyük sorununu çözmeye hazırlanıyor

196 okunma — 17 Şubat 2023 13:13
Sosyal medya denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan YouTube, şu günlerde çok önemli bir çalışmanın eşiğinde.

Amerikalı sosyal medya platformu YouTube, hala dünyanın en çok kullanılan mecralarından biri konumunda. Bu durumunu koruyabilmek için yeniliklerin gerisinde kalmak istemeyen YouTube, son olarak TikTok’un en popüler özelliklerinden biri olan kısa videoları kendisine Shorts ismiyle entegre etmişti. Ancak Amerikalı sosyal medya devinin planları bununla sınırlı değil.

Eğer daha önce YouTube’a özgün bir içerik yüklemek istediyseniz, bu konuda karşınıza çıkabilecek en büyük sıkıntının ses olduğunu da görmüşsünüzdür. Her ne kadar YouTube arka fonda kullanılabilecek ücretsiz sesler için bir kütüphane desteği sunsa da genelde içerik üreticileri çok daha farklı sesler talep edebilmekteler.

YouTube, içerik üreticilerinin en büyük sorununu çözmeye hazırlanıyor

Böyle bir durumda ise karşımıza telif hakları ve silinen videolar çıkıyor. Çünkü daha önce YouTube’ta başkası tarafından teliflenmiş hiçbir ses, bir daha başka videolarda kullanılamıyor.

İşte bu kısır döngüyü kırmak ve her iki tarafı da memnun edecek bir yenilik yapmak isteyen Google, çareyi gelir paylaşımında buldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde devreye sokulan YouTube Creator Music uygulaması sayesinde, artık telif hakkı sahipleri istedikleri müzikleri kullanıma sunabilecekler. İçerik üreticileri tarafından kullanılacak bu müzikler karşılığında ise ya peşin olarak telif hakkı ödemesi yapılacak ya da o sesin kullanıldığı videonun gelirleri paylaşılacak. Bu sayede her iki tarafın da memnun olması amaçlanırken, tabi ki arada aldığı komisyonlarla YouTube’un da yüzü gülecek. Uygulama önce Amerika’da kullanıma sunuldu ancak kısa bir süre içerisinde tüm dünya ülkelerinde karşımıza çıkması bekleniyor.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/sosyal-medya/youtube-icerik-ureticilerinin-en-buyuk-sorununu-cozmeye-hazirlaniyor-63ee7ecb4ce128039d47cbb4
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli