user
e
sv

En çok akıllı telefon satan markalar sıralamasında zirve için rekabet kızışıyor

252 okunma — 09 Şubat 2023 11:57
Dünyanın en çok akıllı telefon satan markası sıralamasında lider konumunu korurken, onun da artık burada eskisi kadar rahat olmadığını belirtelim.

İyisiyle kötüsüyle bir yılı daha geride bıraktık. Akıllı telefon satışlarının gerek yaşanan çip krizleri gerekse de tüketicilerin enflasyon ve hayat pahalılığı nedenleriyle düşen talepleri yüzünden gerilediği 2022 yılının en çok akıllı telefon satan ismi bir kez daha Güney Koreli teknoloji devi Samsung oldu. Bir önceki yılı da lider kapatan Samsung, 2022 yılında da toplam 259 milyon adet akıllı telefon satarak yine dünyanın en çok akıllı telefon satan ismi olmayı başardı.

Lideri takip eden ismi tahmin etmek de güç değil. Nitekim Samsun’a adeta bir nefes kadar yakın olan isim 231 milyon adetlik satışıyla Apple’dan başkası değil. Üstelik geçtiğimiz yıl bu ikili arasındaki satış adeti farkının 37 milyon olmasına rağmen bu sene sayısının 28 milyona düşmesi, Apple’ın 2023 yılında Samsung’u geçebileceğini gösteriyor.

En çok akıllı telefon satan markalar sıralamasında zirve için rekabet kızışıyor

En çok akıllı telefon satan markalar sıralamasının üçüncü basamağına baktığımız zaman burada Çinli teknoloji devi Xiaomi’yi görüyoruz. Dünya genelinde 152 milyon adet satış yapan Xiaomi, geçtiğimiz yıl ise 190 milyon adetlik bir satış performansı göstermişti. Bu Çinli şirketin bir yılda satış hacminin %20’sini kaybettiği manasına geliyor. Dördüncü sırada yer alan Oppo (OnePlus’ta bu sayıya dahil) 107 milyon adet telefon satarken beşinci sıradaki Vivo markasının toplam satış hacmi ise 98 milyonda kaldı.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/mobil/en-cok-akilli-telefon-satan-markalar-siralamasinda-zirve-icin-rekabet-kizisiyor-63e4412002453574b42af41d
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli