user
e
sv

Apple, tablet pazarındaki rakiplerini ezdi geçti

239 okunma — 07 Şubat 2023 23:04
Birçok kategoride lider konumda olan Apple, tablet pazarında rakiplerine öylesine büyük bir fark attı ki artık bu sektörde kimin lider olduğu da artık kesinlikle tescillenmiş oldu.

Amerikalı teknoloji devi Apple, ne yapıyor nasıl yapıyorsa her zaman için içerisinde bulunduğu sektörün en önemli cihazlarını üretmeye devam ediyor. Akıllı telefon pazarında bunu iPhone ile başaran şirketin tablet pazarındaki temsilcisi ise tabi ki iPad. Üstelik iPad modellerinin, rakiplerini ikiye hatta üçe, dörde katladığı da bir gerçek. Peki bunu nereden mi biliyoruz? Tabi ki ünlü araştırma ve analiz platformu IDC’nin yayınlanan son raporundan.

IDC tarafından paylaşılan ve tablet sektörünü ele alan rapora göre Apple, 2022 yılının son çeyreğinde toplam 22,5 milyon adet tablet satışı gerçekleştirdi ki bunun da manası bir önceki çeyreğe göre %7’lik büyüme demek.

Apple, tablet pazarındaki rakiplerini ezdi geçti

Öte yandan 2022 yılının tamamı ele alındığında şirketin toplam iPad satışı rakamı ise 61,8 milyon adet olarak gerçekleşti. 2021 yılına bakıldığında ise toplam tablet satışlarında %28,8’lik bir artışın yaşandığı görülüyor.

Öte yandan Apple’ın en büyük rakibi olan Samsung, 2022’nin son çeyreğinde 7,7 milyon adet tablet satışı gerçekleştirirken, toplam bazda satılan tablet sayısı ise 30,3 milyon olarak gerçekleşti. Listenin üçüncü sırasında bulunan Amazon’un yıl boyu sattığı toplam tablet adeti 16 civarında kalırken, dördüncü sıradaki Lenovo 11,6 milyon beşinci sıradaki Huawei ise 9,1 milyon adet tablet satışı gerçekleştirdi.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/mobil/apple-tablet-pazarindaki-rakiplerini-ezdi-gecti-63e1249a248f9e17fa057793
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli