user
e
sv

Microsoft HoloLens 3, Apple Vision Pro’ya rakip olacak

167 okunma — 07 Ağustos 2023 18:39
Microsoft tarafından geliştirilen HoloLens 3 karma gerçeklik başlığı, Apple’ın benzer teknolojili ürünü Vision Pro’ya rakio olacak.

Metaverse’ün ortaya çıkışıyla birlikte AR ve VR teknolojilerine olan ilgi artmaya başladı. Bu alanda önemli bir yer edinen Apple, Vision Pro ürünü ile büyük bir başarı elde etti. Ancak teknoloji devi Apple, AR ve VR pazarında tek başına değil. Özellikle Microsoft, HoloLens serisi ile bu alanda önemli bir yer edinmiş durumda. Daha önce HoloLens 3′ün iptal edildiği yönünde duyumlar almıştık. Ancak geçtiğimiz yıl Microsoft’tan gelen açıklamalar, HoloLens’in devam ettiğini ve bu projede bir sorun olmadığını ifade ediyordu.

Son zamanlarda ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne sunulan yeni bir başvuru, HoloLens 3 ile ilgili bazı ipuçlarına ışık tutuyor. Başvuruya göre HoloLens 3, AR ve VR teknolojilerini birleştiren modüler bir yapıda olacak. Bu sayede kullanıcılar, ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli eklentileri kolaylıkla satın alabilecek. Bu yenilik, karma gerçeklik teknolojisini daha kişiselleştirilmiş, uyarlanabilir ve ekonomik kılabilir.

Microsoft HoloLens 3, Apple Vision Pro’ya rakip olacak

Patent dosyasında verilen bilgilere göre, modüler sensör ve ekran modülü, kafa bandı, VR başlığı, gözlük sapları gibi farklı yerleştirme sistemleriyle uyumlu bir şekilde çalışabilecek. Ayrıca, bu modüler yapıya yardımcı hesaplama, depolama ve enerji kaynakları sağlayabilecek ek modüller de eklenebilir.

Patent bilgilerinin, modüler bir HoloLens 3‘ün piyasaya sürülmesini garantilemediğini belirtmek gerek. Ancak AR/VR teknolojilerinin popülerliğinin gün geçtikçe arttığını göz önünde bulundurursak, Microsoft’un bu alanda yeni planlar yapması ve Apple gibi devlere rakip olma ihtimali oldukça yüksek.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/donanim/microsoft-hololens-3-apple-vision-proya-rakip-olacak-64d013b293483163ca090269
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli