user
e
sv

Google uyardı: Bunu yapmayan hesaplar silinecek!

127 okunma — 17 Mayıs 2023 08:39
Google aktif olmayan hesapları kaldıracağını açıkladı. YouTube, Gmail veya Drive gibi hesaplar için ne yapmanız gerekiyor?

Google, platformda temizliğe başlıyor. Aktif olarak kullanılmayan hesapların silineceğini söyleyen yazılım devi, güvenlik konusunda açık yaşanabileceğini düşünüyor. Bundan dolayı Gmail, YouTube veya Drive hesaplarınızı aktif olarak kullanmanız tavsiye ediliyor.

Google, aktif olmayan hesapları kaldırmaya başlıyor

Google, kullanıcı tabanını korumaya yönelik devam eden çabalarının bir parçası olarak etkin olmayan hesapları sileceğini açıkladı. Bu yılın Aralık ayından itibaren Google Workspace, YouTube ve Google Fotoğraflar gibi hizmetlerde depolanan içerikler ile birlikte iki yıldır kullanılmayan hesaplar sunuculardan kaldırılacak.

Yazılım devinin etkin olmayan hesapları silme kararı, terk edilmiş hesapların güvenlik açığı yaratma endişesinden kaynaklanıyor. Aktif olmayan hesapların iki adımlı doğrulama gibi temel güvenlik özelliklerine sahip olmadığı ve bundan dolayı “en az 10 kat” daha fazla risk barındırdığı düşünülüyor.

Google’ın açıklamasına göre bu hesapların ele geçirilmesi oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bunlar arasında kimlik hırsızlığı, spam e-posta paylaşımı ve zararlı içeriğin dağıtılması gibi çeşitli kötü amaçlı faaliyetler yer alıyor.

Google, Aralık ayında başlayacak temizlik işlemi öncesinden birden çok bildirim göndereceğini söyledi. Şirketin başlıca bir kez girildikten sonra aktif olmayan hesaplara odaklanacağı belirtildi. Ancak ticari veya eğitim kurumları tarafından kullanılan hesapların aktif olmasalar bile silinmeyeceği aktarıldı.

Google, hesap silme politikası ile kullanılmayan hesapların yol açabileceği güvenlik risklerini azaltmayı amaçlıyor. Kişisel bilgilerini ve dijital varlıklarını korumak isteyen kişiler, Google hesaplarını etkin bir şekilde kullanmak zorunda.

Kaynak : https://shiftdelete.net/google-aktif-olmayan-hesaplar-silinecek
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli