user
e
sv

İmzalar atıldı: Nvidia GPU akıllı telefonlara geliyor!

180 okunma — 17 Mayıs 2023 08:37
Nvidia ve MediaTek mobil yonga setleri için iş birliğine gidiyor. Böylece MediaTek yonga setlerinde Nvidia GPU'lar kullanılacak.

MediaTek ve Nvidia, çok daha güçlü mobil yonga setleri oluşturmak için ortaklık kurdu. İki şirket arasındaki iş birliği, Nvidia’nın yapay zeka yeteneklerini ve gelişmiş oyun performansını MediaTek yonga setine getirecek. Ayrıca dizüstü bilgisayarlarda kullanılan Windows on Arm çiplerinde de ortaklık sağlandığı aktarıldı.

MediaTek yonga setlerinde Nvidia GPU dönemi başlıyor

Asya’dan gelen yeni raporlara göre MediaTek’le Nvidia, mobil odaklı yüksek performanslı yonga setleri geliştirmek için bir araya geldi. Nvidia GPU ve MediaTek CPU gücünü birleştirecek bu ortaklık, akıllı telefonların yapay zeka ve oyun konusunda çağ atlamasını sağlayacak.

Oyun ve sunucu odaklı GPU modelleriyle bilinen Nvidia, mobil tarafta da pazar payı oluşturmak istiyor. MediaTek ile sağlanan iş birliği ise şirketin akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar pazarına yönelik büyüme hedeflerinin bir parçası olacak.

MediaTek ile birlikte atılan bu hamle, AMD ve Samsung arasındaki ortaklığa da rakip olacak. Bildiğiniz üzere AMD, Samsung’un Exynos mobil yonga setleri için RDNA tabanlı iGPU üretecek.

Yeni ortaklıkla birlikte MediaTek ise dizüstü bilgisayar alanında büyümek istiyor. MediaTek’in günümüzde öncelikle giriş seviyesi dizüstü bilgisayar işlemcilerine odaklandığını biliyoruz. Bu işlemcilerin Nvidia destekli GPU’lara yer vermesi ise giriş seviyesinde yeni bir dönem başlatabilir.

nvidia rtx 4070

MediaTek anlaşması dikkat çekici olsa da, detayların henüz belirsiz olduğunu belirtmek gerekiyor. Nvidia destekli ilk yonga setlerinin ne zaman görücüye çıkacağını ilerleyen dönemde öğreneceğiz.

Kaynak : https://shiftdelete.net/mediatek-nvidia-gpu-yonga-seti
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli