user
e
sv

Bu yat sınırsız menzile sahip: AQUON One!

161 okunma — 09 Nisan 2023 18:51
Güneş panelleri ve hidrojen yakıt hücreleri ile donatılan AQUON One, sürdürülebilirlik konusunda oldukça iddialı bir yol izliyor.

Fosil yakıtlar artık yerini alternatif yöntemlere bırakıyor. Enerji üretimi konusunda yenilenebilir yöntemler hız kazanmaya başlarken, ulaşım araçları da bu durumdan etkilenmeye başladı. Elektrikli otomobil ve uçakları görmeye başladığımız bugünlerde artık deniz araçları da elektrik enerjisine doğru yelken açmış durumda.

Güneş paneli ve hidrojen yakıt hücresi ile AQUON One sınırsız menzil sunuyor

Yenilenebilir enerjinin etkisinin en net şekilde görüldüğü araçlardan birisi de hiç kuşkusuz AQUON One oluyor. Güneş panelleri ve hidrojen yakıt hücreleri ile donatılan araç, sürdürülebilirlik konusunda oldukça iddialı bir yol izliyor.

Zürih merkezli Swiss Sustainable Yachts AG bünyesinde kurulmuş olan AQUON, sürdürülebilirlik odaklı bir yat üreticisi olarak öne çıkıyor. İsviçre kalitesinde mühendislik, İspanyol deniz mimarisi uzmanlığı ve İtalyan tasarımını bir arada sunmak istediklerini aktaran şirket, sürdürülebilirliği ise en ön planda tutuyor.

Şirketin ilk sıfır emisyonlu yatı olan AQUON One, sahip olduğu teknolojisi ile dikkat çekiyor. Denizde günlerce ikmal yapmadan hizmet verebilen ve yakıta bağımlı olmadan sınırsız menzil sunabilen bu benzersiz yat, denizcilik sektörünün yeniden ele alınmasına neden olabilir.

Elektrik motorlarına güç sağlamak için güneş panellerine yer veren AQUON, ek temiz güç ve uzun vadeli enerji depolama için hidrojen yakıt hücreleriyle sürdürülebilirliği farklı bir boyuta taşımış durumda. Yatın üstünde yer alan 64 metrekare boyutundaki güneş panelleri, motorlara güç verip lityum iyon bataryaların dolumunu sağlıyor.

AQUON One’ın asıl dikkat çekici özelliği ise tam da bu noktada başlıyor. Üretilen fazladan enerji ise tuzdan arındırılmış deniz suyunu hidrojen gazına dönüştürmek için kullanılıyor. Oluşturulan gaz daha sonra 300 bar’a sıkıştırılarak gemideki karbon tanklara depolanıyor. Yakıt hücreleri, iki elektrik motorunu hareket ettirmek ve gemideki yolculara ek enerji sağlamak için enerji gerektiğinde hidrojeni tekrar elektriğe dönüştürerek inanılması güç bir sürdürülebilirlik sağlıyor.

Bu özel yat, bataryası ve hidrojen tankları tam dolu iken kullanıcılarına 3 güne kadar durmadan seyahat şansı tanıyor. Sıfır emisyonlu yapısı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran AQUON One’ın maksimum sürati ise 29,6 km/s (16 knot) olarak açıklandı.

İklim krizi ve çevre kirliliği seviyesinin giderek arttığı günümüzde sürdürülebilirlik de bir bir kat daha önem kazanmış durumda.

Kaynak : https://shiftdelete.net/bu-yat-sinirsiz-menzile-sahip-aquon-one
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli