user
e
sv

O bir dönemin efsanesiydi: MSN’in aramızdan ayrılışının 10. yıl dönümü!

202 okunma — 08 Nisan 2023 19:53
Bir dönemin efsanesi 10 yıl önce bugün kullanıma kapandı. Evet o isim MSN Messenger. İşte sizi geçmişe götürecek haberin detayları...

8 Nisan 2013 tarihinde MSN Messenger 14 yıllık serüvenini tamamladı. Teknolojinin emekleyerek gelişip yaygınlaştığı dönemlerde ortaya çıkan bu tatlı chat uygulaması özellikle 2000-2008 yılları arasında herkesi kendine bağımlı etmişti. 4 Şubat 2004 tarihinde Facebook’un çıkışı ve 2007 yılından itibaren popülerleşmeye başlaması MSN Messenger için yolun sonunu getirdi. Biraz maziye gitmeniz için size MSN Messenger’ın aramızdan ayrılışının 10. yıl dönümünde bir MSN listesi hazırladık. İşte detaylar…

MSN Messenger ile büyümüş olanların anlayacağı 10 şey!

1- Değişik ve komik isimlerde kullanıcı adları almak

O dönem herkes internette kendine bir yer edinme peşindeydi. Kullanıcı adına sahip olmakta yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı için insanlar en çok dikkat çekeni, en farklı olanı almak istiyordu. k@@n gibi farklı şekillerde yazılmış kullanıcı adları popülerdi.

msn messenger

2- Sürekli çevrimiçi-çevrimdışı olarak hoşlanılan kişinin dikkatini çekmek

İlk aşkını MSN zamanı yaşayanlar bu maddeyi iyi bilirler. MSN her çevrimiçi olduğunuzda listenizdeki insanlara bildirim yollardı. Sürekli çevrimiçi-çevrimdışı olarak hoşlandığınız kişinin dikkatini çekmeye çalışırdınız.

3- MSN ile hayatımıza giren emoji ve çıkartmalar

Emojilerin ilk olarak akıllı telefonlar ile hayatımıza girdiğini düşünüyorsanız yanlış biliyorsunuz. Emojileri ilk olarak MSN ikonları ile kullandık. Ayrıca MSN içerisinde bulunan çıkartmalar ile diğer kullanıcıların bilgisayarlarına büyük su balonu atan çocuk gibi hareketli çıkartmalar yollayabiliyorduk.

4- MSN üzerinden dosya aktarımıyla oyun, müzik dosyaları paylaşma

O dönemin belki de en büyük cloud uygulamalasıda yine MSN’di. Özellikle Minecraft gibi o dönem düşük boyutlu oyunları MSN üzerinden arkadaşınız ile paylaşıp oynayabiliyordunuz. Üstelik şarkı listelerinizi de paylaşabiliyordunuz.

msn messenger

5- Kuzenim yazmış!

Kullanan herkesin bir dönem sıkça kullandığı bir yalandı. Özellikle hoşlandığınız insanlara içinizden geçenleri aynen yazıp daha sonrasında pişman olduğunuzda kullanırdınız. Suçu birilerine atmak gerek. O da can ciğer kuzenlerimizdi.

6- Slm, nbr, ii snden!?

O dönem a harfini @ şeklinde kullanarak kullanıcı adları almanın dışında sohbet dilinde de trendler vardı. Kullanıcılar “sesli harfleri” kullanmıyorlardı. Bu o dönem herkesi çok “cool” yapan bir tarzdı.

-Nbr

-İi sndn nbr?

-bn ii!

msn messenger

7- Gece yarısı kızan bir ebeveyn ve bilgisayarın kapanması!

Tabi tüm bu eğlenceyi kovalarken saatin kaç olduğundan haberiniz olmazdı. Şans eseri su içmek için kalkan bir ebeveyniniz tarafından gece gece fırça yiyerek bilgisayarınızı kapatır uyumaya giderdiniz.

Kaynak : https://shiftdelete.net/msn-aramizdan-ayrilisinin-10-yil-donumu
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli