user
e
sv

DirectX 12 yeni özellikleri ile oyun performansını artırıyor!

141 okunma — 05 Nisan 2023 22:52
GPU Upload Heaps ve Non-Normalized örnekleme isimli iki yeni özellik ile DirectX 12 daha iyi oyun performansı vadediyor.

DirectX’i en basit haliyle, oyun geliştiricilerin donanımlara erişmesini ve bu sayede oyunlara ince ayar yapmasını sağlayan bir sistem olarak ifade edebiliriz. Binlerce farklı konfigürasyon olan Windows ekosisteminde oyunların en iyi şekilde çalışmasını sağlayan DirectX 12, bir yandan da güncellenmeye devam ediyor.

DirectX 12 oyun performansını bir kat daha artıracak

Bu süreçte DirectX 12’yi yenilemeye devam eden Microsoft, iki yeni özellik ekledi. GPU Upload Heaps ve Non-Normalized örnekleme isimli iki yeni özellik, Agility SDK 1.710.0 ile ön kullanıma sunulmuş durumda. Şimdilik sadece geliştiricilerin erişebildiği yeni özellikler 31 Mart itibarıyla ise genel kullanıma sunulacak.

Microsoft, DirectX 12’de sunulacak GPU Upload Heaps özelliği ile programların artık PCI yolu ile büyük miktarda veri kopyalamak zorunda olmayacağını belirtiyor. Geçmişte işlemcilerin ekran kartlarının VRAM’ına erişemediğini belirten şirket, artık bu sorunun ortadan kalkması ile DirectX 12’de de bu yönde önemli bir adım atmış durumda.

Windows tarafından yönetilen VRAM artık doğrudan CPU’ya yığın bellek erişimi sağlıyor. CPU’dan GPU’ya veri kopyalama ihtiyacını ortadan kaldıran bu sistem ile birlikte önemli oranda performans artışı hedefleniyor. Oyunlardaki görsel kalitenin artması ve buna paralel olarak gereksinimlerin de yükselmesi ile birlikte, yeni DirectX 12 özelliğinin oyun performansına önemli bir katkı vermesi bekleniyor.

Yeni özellik ile birlikte işlemci ve ekran kartı arasında paylaşılan bellek havuzu sayesinde oyun verilerinin kopyalarını hem sistem belleğinde hem de grafik kartı VRAM’inde tutma ihtiyacını ortadan kalkıyor. Bu sayede iki konum arasında azaltılmış bir veri akışı ile performans artışının da kaçınılmaz olacağı düşünülüyor.

Microsoft, sunduğu yeni DirectX 12 özellikleri ile birlikte bilgisayarlarda daha iyi bir oyun performansı hedefliyor.

Kaynak : https://shiftdelete.net/directx-12-yeni-ozellikleri-ile-oyun-performansini-artiriyor
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli