user
e
sv

Steam Deck’i unutun: Asus ROG Ally tanıtıldı!

161 okunma — 04 Nisan 2023 15:14
Asus, Steam Deck rakibi taşınabilir oyun konsolunu tanıttı. Peki Asus ROG Ally özellikleri neler? İşte detaylar...

Valce, Ayaneo ve Logitech gibi markaların ardından Asus da ROG Ally ile taşınabilir oyun konsolu pazarına giriş yaptı. Üstelik dünyanın en hızlı APU’sunu kullanan bu cihazda 120 Hz yenileme hızı gibi Steam Deck’te bile olmayan yenilikler sunuyor. İşte Asus ROG Ally özellikleri…

Asus ROG Ally özellikleri

Asus ROG Ally, özellikleri itibariyle pazarın en güçlü taşınabilir oyun konsolu olma iddiasıyla sahneye çıkıyor. Steam Deck’te bulunan 1280×800 (HD+) ve 60 Hz yenileme hızına sahip ekranın aksine ROG Ally, 1920×1080 (FHD) ve 120 Hz yenileme hızına sahip bir ekran sunuyor.

Buna ek olarak Asus, AMD ile yaptığı işbirliği sayesinde dünyanın en güçlü APU’sunu bu cihazda kullandığını söylüyor. Bu da muhtemelen 7. nesil Ryzen yongalarına yer verdiğine işaret ediyor. Fakat çipin detayları henüz belli değil. Yine Steam Deck’ten çok daha iyi performans sunacağını biliyoruz.

Tabii tasarım tarafında da bazı iyileştirmeler var. Öncelikle 7 inçlik aynı ekran boyutuna sahip olmalarına rağmen ROG Ally, Deck’ten çok daha küçük. Aynı zamanda daha ince. üstelik içerisinde gelişmiş çift fanlı bir soğutma sistemi bulunuyor. Fakat ekran kartlarında olduğu gibi cihaz ağır iş yükü altında değilse bu fanlar ya çok sessiz çalışıyor ya da hiç çalışmıyor.

Son olarak çok bilinmeyen ama önemli bir detay daha var. Asus geçtiğimiz yıllarda dizüstü bilgisayarlarıyla çalışabilen harici ekran kartlarını tanıttı. Yeni taşınabilir oyun konsolunu da bu cihazlara bağlayarak hem performansı AAA kalite oyunları yüksek çözünürlükte oynamak için hem TV’ye yansıtmak için hem de cihazı şarj etmek için kullanabiliyorsunuz.

Kaynak : https://shiftdelete.net/asus-rog-ally-ozellikleri
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli