user
e
sv

Porsche elektrikli SUV sayısını arttırıyor!

212 okunma — 16 Mart 2023 15:06
Lüks otomobil üreticisi Porsche, pazartesi günü düzenlediği yıllık basın toplantısında yepyeni bir üst düzey elektrikli SUV üzerinde çalıştığını duyurdu.

Henüz adlandırılmayan EV, şirketin 2024 için bir elektrikli Macan, ardından iki koltuklu 718’in elektrikli versiyonu ve yeni duyurulan tamamen elektrikli Cayenne versiyonunu içeren güncellenmiş elektrikli araç serisinde dördüncü olacak.

Elektrikli SUV, Cayenne’in üzerinde bir performans modeli olarak konumlandırılacak ve Porsche tarafından geliştirilen yeni bir SSP Sport elektrikli araç platformunu temel alacak. Otomobil üreticisinin ana şirketi Volkswagen, MEB platformunun yerini alacak yeni SSP platformunu geliştiriyordu. Ancak süreç, Volkswagen’in platformun ilk aracı olacak olan “Project Trinity” adlı aracında gecikmeye neden olan yazılım sorunlarıyla boğuştu.

Raporlar, Porsche’nin yeni SUV’sinin, Cayenne gibi, ultra lüks bir aile nakliye aracı arayanlara hitap edecek yedi koltuklu büyük bir araç olacağını gösteriyor. Porsche’nin yönetim kurulu başkanı Oliver Blume, bir açılış konuşmasında, yeni SUV’nin iç mekanda “tamamen yeni bir deneyime” sahip olacağını, otomatik sürüş işlevlerine sahip olacağını ve dış tasarımının “tipik Porsche flyline” özelliğine sahip olacağını söyledi. Blume aynı zamanda Volkswagen Group’un CEO’su ve geçen yıl sürpriz bir değişiklikle Herbert Diess’in yerini aldı.

Porsche elektrikli SUV sayısını arttırıyor!

Blume, Porsche’nin özellikle ABD ve Çin’de segmentte artan kar nedeniyle elektrikli SUV’lar üretmeye odaklandığını açıkladı. Macan, kompakt SUV segmentini karşılıyor; halihazırda hibrit seçeneklerle gelen Cayenne ise orta boy SUV kategorisine uyuyor.

Porsche ayrıca iki koltuklu 718 EV’nin gazlı modelle birlikte satılacağını ancak daha sonra yalnızca elektrikli versiyonu üreteceğini duyurdu. Otomobil üreticisi, 2030 yılına kadar yeni araçlarının %80’inden fazlasını tamamen elektrikli olarak teslim etmeyi planlıyor.

Porsche’nin bugün satın alınabilen tek tamamen elektrikli aracı, Tesla’nın Model S’si gibi rekabetin geri kalanına kıyasla biraz eskimeye başlayan Taycan spor sedan. Porsche’nin kardeş şirketi Audi, muhtemelen Taycan’ın EV mimarisini ödünç alan Audi RS E-tron GT’de daha iyi görünen bir elektrikli sedan inşa etti.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/otomobil/porsche-elektrikli-suv-sayisini-arttiriyor-64123abecc21344414499d76
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli