user
e
sv

Akıllı saat pazarının lideri belli oldu!

262 okunma — 24 Şubat 2023 14:49
Akıllı saat pazarı, geçtiğimiz yıl da önemli bir büyüme kaydetti. Yayınlanan bir rapor, şirketlerin payını ortaya çıkardı.

Büyük şirketlerin kendi teknoloji ekosistemini geliştirmesiyle birlikte akıllı saat pazarı da önemli bir gelişim içinde. 2022 yılında sektörde yaşanan büyüme, Counterpoint Research tarafından yayınlanan bir rapor ile gözler önüne serildi.

Apple, akıllı saat pazarı gelirlerinin yüzde 60’ına hakim oldu

Yayınlanan rapora göre son bir yılda akıllı saatlere olan eğilimde artış yaşandı. Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 12’lik bir artış gösteren akıllı saat dünyası, ekonomik yavaşlama ve enflasyonla ilgili endişelere rağmen gelişimini sürdürdü. Sektörde dikkatleri Apple çekti.

akıllı saat pazarı

Apple, 2021 yılını yüzde 32,6’lık bir payla kapatmıştı. Geçtiğimiz yıl bu oranı arttıran şirket, toplam satışlarda yüzde 34,1’lik pay ile küresel akıllı saat pazarı liderliğini elinde bulunduruyor. Ek olarak Apple, pazardan elde edilen gelirin yüzde 60’lık kısmını oluşturdu.

 

Görünen o ki Apple, bu liderliği son 3 ayda elde etti. Şirket, geçtiğimiz yılın sonbahar döneminde piyasaya sürülen Apple Watch Series 8, Apple Watch Ultra ve Apple Watch SE modelleriyle önemli bir sevkiyat başarısı gösterdi.

Apple Watch, patent ihlali yüzünden ABD’de yasaklanabilir. 2019’dan bu yana devam eden davada sonuç çıktı. İşte detaylar.

Öte yandan Samsung, sevkiyatlardaki yüzde 12’lik artış ve yüzde 9,8’lik pazar payıyla ikinci sıradan kendine yer buldu. Yıllardır süren ABD ambargosu yüzünden oldukça sıkıntı çeken Huawei ise Yüzde 6,7’lik pazar payıyla üçüncü sırada yer alıyor. Listede Noise ve Fire Boltt gibi isimler de önemli bir paya sahipler.

akıllı saat pazarı

Akıllı saat sektörünün en hareketli pazarı ise yüzde 29 ile Kuzey Amerika oldu. Öte yandan Hindistan büyük bir atılım göstererek ikinci sıraya yükseldi ve Çin’i üçüncü sıraya itti. Son olarak pazarda yüzde 39 ile 100 dolar altındaki ürünler boy gösterdi.

Kaynak : https://shiftdelete.net/akilli-saat-pazarinin-lideri-belli-oldu
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli