user
e
sv

Windows XP’nin eski logosu 22 yıl sonra ortaya çıktı!

347 okunma — 19 Şubat 2023 13:17
Eski Windows XP logosu nasıldı? Microsoft, 22 yaşındaki işletim sistemi için 50 farklı logoyu test etti. İşte detaylar.

Microsoft’un en uzun ömürlü işletim sistemlerinden biri olan Windows XP, milyonlarca kişi tarafından kullanıldı. Efsanevi logosu ise hiç şüphesiz birçok kullanıcının aklına kazınmış durumda. Ancak Microsoft’un meşhur logodan önce farklı tasarımları da denediği ortaya çıktı.

Windows XP logosu yayınlanmadan önce nasıldı?

Windows XP logosu, dünya çapında milyonlarca kullanıcı tarafından bilinen ikonik bir tasarım haline geldi. CreativeBloq tarafından hazırlanan bir rapora göre Microsoft, işletim sistemi için yeni bir logo bulmak üzere Frog Design’ın yardımına başvurdu. Sonuçlar ise bildiğimizden çok daha uzak.

Kreatif direktör Casey Potter, Microsoft’un logo için yeni bir bakış açısı aradığını, markanın daha esnek bir yaklaşım istediğini belirtti. Buna karşılık Frog Design ise teknoloji devine basit değişikliklerden radikal revizyonlara kadar 50 farklı logo sundu.

Microsoft, resmi destek makalesinde M1 ve M2 işlemcili Mac modellerine Windows 11 yüklenmesinin önünü açtı.

Windows XP logosunun ilk tasarımlarına göz atmak eğlenceli olsa da, işletim sisteminin geride kaldığını belirtmek gerekiyor. Piyasaya çıkışının üzerinden yirmi yıl geçmiş olsa da Windows XP, dünya çapında hala popüler. 2021 itibarıyla Windows’a sahip 50 milyon cihazın yüzde 3’ü, yani yaklaşık 1,5 milyon cihaz Windows XP’ye sahip.

İşletim sisteminin popülaritesine rağmen Microsoft, Nisan 2014’ün başlarında XP’yi desteklemeyi bıraktı. Windows XP gibi eski bir işletim sistemini çalıştırmak, siber saldırılara karşı korumasız olduğu için büyük güvenlik riski yaratıyor.

Endüstrideki bilgisayarların önemli bir kısmının XP çalıştırmaya devam ettiği tahmin ediliyordu. Geçtiğimiz yıllarda görülen WannaCry fidye yazılımı ve Avustralya’daki Royal Melbourne Hastanesi’ne yapılan saldırı gibi dikkate değer saldırılar da bunu kanıtladı.

Kaynak : https://shiftdelete.net/windows-xp-eski-logosu
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli