user
e
sv

Yapay zeka uygulaması ChatGPT nedir ve nasıl kullanılır?

571 okunma — 31 Ocak 2023 16:50

ChatGPT kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği çok yönlü bir yapay zeka uygulaması. Özellikleri ile oldukça ilgi çeken uygulama, hem yapa zeka ile sohbet amaçlı kullanılabiliyor hem de insanların zorlandığı birçok konuyu kolaylıkla çözebiliyor. İşte, ChatGPT’nin neler yapabildiğine dair detaylar…

Yapay zeka teknolojilerinin yapabileceği performansı bizlere gösteren ChatGPT yakın gelecekte Google’a çok büyük bir rakip olacak gibi gözüküyor.

CHAT GPT NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?

Teknoloji gündeminde önemli bir yere sahip olan yapay zeka modeli, CEO Sam Altman ve Peter Thiel gibi isimler sayesinde 30 Kasım 2022 tarihinde beta sürümü ile insanlarla buluştu. Milyonlarca kullanıcıya hitap eden yapay zeka uygulaması, sohbet tabanlı çalışıyor.

Chat GPT’nin temel amacı kullanıcın sorduğu soruya, gerçek zamanlı bir şekilde yanıt oluşturabilmek. Kendisine sorulan sorulara en doğru şekilde cevap veriyor ve yanıtlarını kitaplar, makaleler ve web sitelerini kullanarak en doğrucu şekilde aktarmaya çalışıyor.

Chat GPT özellikle tasarımcılar, yazılımcılar, çevirmenler ve yazı yazanlar gibi pek çok meslek grubu için kusursuz bir asistan.

Bu kadar işlevi yerine getiren uygulama henüz emekleme aşamasında. Chat GPT’nin ilerleyen sürümlerinde yapabileceklerini hayal etmek pek mümkün görünmüyor.

CHAT GPT NASIL KULLANILIR?

Chat GPT yapay zeka uygulaması kullanabilmek için Chat GPT’nin resmi internet sitesine kayıt yaparak, giriş yapmanız gerekiyor.

-İnternet sitesine giriş yapın.

-Kaydol butonuna tıklayın ve OpenAI hesabı oluşturmak için adımları takip edin.

-Chat GPT kaydınız tamamlandıktan sonra Türkçe destekli olduğu için metin kısmına herhangi bir şey yazabilir ve işlemlerinizi yerine getirebilirsiniz.

CHAT GPT ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Soru-cevap

Matematik denklemleri çözme

Metin yazma (Temel akademik makaleler, edebi metinler, film senaryosu vb.)

Hata ayıklama ve düzeltme (Örneğin herhangi bir kod bloğundaki hataları tespit edip doğrusuyla düzeltme)

Diller arası çeviri

Metin özetleme ve metindeki anahtar kelimeleri tespit etme

Sınıflandırma

Tavsiyelerde bulunma

Herhangi bir şeyin ne işe yaradığını açıklama (Örneğin bir kod bloğunun ne işe yaradığını açıklama)

ChatGPT aynı zamanda birçok meslek grubuna yararlı özellikler sunuyor. OpenAI tarafından üretile yapay zeka modeli, dil öğrenme, veri analizi, yazılım geliştirme, yazı yazma ve okuma, matematiksel problemleri çözme gibi birçok işlemi gerçekleştirebiliyor.

CHAT GPT NETWORK ERORR HATASI

Chat GPT kullanırken, “ağ hatası” ya da “network error” uyarısı çıkıyorsa, bu uygulamanın çokfazla istek alıyor olmasından kaynaklı olabilir.

Eğer uygulamaya çok sık istek gönderiyorsanız isteklerinizi yavaşlatmanız gerekir. Hatayı düzeltmek için bu adımları uygulayın:

-Önbelleği temizleyin.

-Hesabınıza tekrar giriş yapın.

-E-posta adresinizi doğrulayın.

-Cep telefon numaranızı doğrulayın.

-Yeni bir hesap oluşturun.

Kaynak : https://www.haberturk.com/yapay-zeka-uygulamasi-chatgpt-nedir-ve-nasil-kullanilir-ozellikleri-nelerdir-nasil-calisir-ve-ne-ise-yarar-3555855-teknoloji
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli