user
e
sv

Xiaomi Mi Band 5 ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı!

1353 okunma — 23 Mayıs 2020 14:52
Xiaomi'nin önümüzdeki haftalarda piyasaya sürmeye hazırlandığı akıllı bileklik modeli Mi Band 5'in, teknik özelliklerine dair detaylar belli olmaya başladı.
Xiaomi’nin önümüzdeki haftalarda piyasaya sürmeye hazırlandığı akıllı bileklik modeli Mi Band 5’in, teknik özelliklerine dair detaylar belli olmaya başladı.

Xiaomi’nin beğenilen akıllı bilek serisi olan Mi Band ailesinin yeni modeli yakın zaman sonra tanıtılacak. Mi Band 5 ismini alacak modelinin özellikleri şimdiden detaylanmaya başladı.

Xiaomi Mi Band 5 ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı!

Çinli teknoloji şirketi Xiaomi, yakın bir tarihte Mi Band 5 isimli yeni akıllı telefon modelini tanıtacak.  Yeni model hakkında bilinen detaylar şu aşamada oldukça kısıtlı. Ancak tanıtıma kalan süre azaldıkça, model ile ilgili daha fazla detay karşımıza çıkmaya başlıyor. Fiziksel aktivite ve vücut fonksiyonlarını izlemek için tasarlanmış bir akıllı bileklik modeli olan Mi Band 5‘in şimdi de özelliklerine dair yeni detaylar ortaya çıktı. Bu detaylar arasında özellikle de sağlık özellikleri dikkatimizi çekiyor.

Sızan detaylara göre Mi Band 5 modeli, SpO2 desteğine sahip olacak. SpO2 nedir dediğinizi duyar gibiyim. Hemen konuya açıklık getireyim; SpO2 kan oksijen satürasyonu olarak da adlandırılıyor. Yani bir kişinin kanındaki oksijen oranına dair yaklaşık değer olduğunu söyleyebiliriz.

Daha detaylı olarak açıklamak gerekirse, Huawei’nin saatlerinde de yer alan bu özellik için firmanın resmi açıklamasını siz değerli okuyucularımız ile paylaşabiliriz,

SpO2 için Huawei şu açıklamaya yer vermiş;
“Ortalama boyutlu bir yetişkinin kalbi normalde dakikada yaklaşık 5000 ml kanı dokuya pompalar ve böylece dakikada yaklaşık 1000 ml oksijen sağlar. Kandaki oksijen seviyesi çok düşükse, vücudumuz düzgün çalışamaz. Bu duruma hipoksemi denir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Normal şartlar altında bir yetişkinin SpO2 değeri 90 ila 100 arasında olmalıdır. Oksijen tedavisi gibi harici yardım olmadan, SpO2’nin normali aşma olasılığı son derece düşüktür. Bununla birlikte, SpO2 normalin altındaysa, hipoksemi gelişme riski vardır. Bu durum derhal tıbbi yardım gerektirir.”

Diğer yandan Mi Band 5‘in sızan diğer özelliklerinden bahsedecek olursak; Model kalp atış hızı izleyen sensörleri bulunduracak. Önceki nesillerde olduğu gibi dijital asistan ve mikrofona sahip olacak. Yeni modelin daha küçük çerçevelere ve daha büyük ekrana sahip olması bekleniyor. Mi Band 4’ün 0.95 inçlik bir ekrana sahip olduğunu dikkate alırsak, Mi Band 5‘in 1.2 – 1.3 inç boyutlarında olmasının beklendiğini söyleyebiliriz. Amazon’un Alexa’sı başta olmak üzere AI desteğine sahip olacak. Alexa’nın 8 dili anlıyor olduğunu ve şirketin uygun fiyat politikasını dikkate alırsak, modelin küresel anlamda liderliğe oynamak istiyor olduğunu söylemek sanırım pek de yanlış olmaz.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/mobil/
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli