user
e
sv

900 beygir güç üreten Pagani Huayra R Evo tanıtıldı

252 okunma — 10 Şubat 2024 00:38
İtalyan lüks otomobil üreticisi Pagani, 2021'de tanıttığı Pagani Huayra R Evo aracını yeniledi. İşte Pagani Huayra R Evo özellikleri...

İtalyan lüks otomobil üreticisi Pagani, bugün merakla beklenen Huayra R Evo otomobilini tanıttı. Peki 2021 yılında çıkan Huayra R’nin yeni bir versiyonu olarak karşımıza çıkan bu araç neler sunuyor? İşte Pagani Huayra R Evo özellikleri…

Pagani Huayra R Evo özellikleri

Bir pist aracı olan Pagani Huayra R Evo518 cm uzunluk ve 207,7 cm genişliğe sahip. 1.06 ton ağırlıkta olan otomobil, 2021’de tanıtılan araca kıyasla farklılıklar içeriyor. Bu farklılıklar arasında en göze çarpanı ise üst tarafın açılabilir olması. Marka, bu değişikliğin aerodinamik verimliliği yüzde 21 artırdığını belirtiyor. Bu noktada bastırma kuvvetinde yüzde 45 verimlilik artışı ve karbon fiber kullanım ile yüzde 38 daha fazla rijitlik sunulduğunu da unutmamak gerekiyor.

Pagani Huayra R Evo özellikleri

Araçta Pagani V12-R Evo adlı bir motor bulunuyor. 6 litrelik bu motor, 900 beygir güç ve 770 Nm tork üretiyor. Geçen yıllarda tanıtılan araç 838 beygir ve 750 nm sunuyordu. Bu bağlamda bir yükseltme olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Özel olarak tasarlanan altı vitesli sıralı şanzımana sahip olan aracın maksimum hızı ise 350 kilometre. Bu noktada 0’dan 100 kilometreye kaç saniyede hızlandığı merak edilse de ne yazık ki açıklanmadı. Öte yandan süspansiyon ve fren sisteminden de bahsedelim. Alüminyum alaşımdan yapalım çift salıncaklı süspansiyona sahip Pagani V12-R Evo‘da fren sistemi için elektronik kontrollü aktif amortisörler bulunuyor.

Kompozit malzemelerle yapılan iç mekan

Marka tarafından paylaşılan bilgilere göre iç mekan, Carbo-Titanium HP62-G2 ve Carbo-Triax HP62 gibi gelişmiş kompozit malzemelerle yapıldı. İki farklı sürüş pozisyonuna göre yapılandırılabilir olan bu iç mekanda yedi noktalı emniyet kemerleri bulunuyor.

Pagani Huayra R Evo özellikleri şu şekilde sıralandı;

Özellik Değer
Uzunluk: 518 cm
Genişlik: 207.7 cm
Ağırlık: 1.06 ton
Motor: Pagani V12-R Evo
Motor Hacmi: 6 litre
Maksimum Güç: 900 beygir
Maksimum Tork: 770 Nm
Şanzıman: 6 vitesli sıralı
Maksimum Hız: 350 km/s
Süspansiyon: Çift salıncaklı elektronik kontrollü

Pagani Huayra R Evo fiyatı ise açıklanmadı. 2021’de çıkan aracın fiyatı yaklaşık 3 milyon dolar olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Pist aracının kaç adet üretileceği de belirsizliğini koruyor.

Kaynak : https://shiftdelete.net/pagani-huayra-r-evo-ozellikleri
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli