user
e
sv

Tarihi anlar: Uzaya ilk kez turist yolcu fırlatıldı!

153 okunma — 10 Ağustos 2023 19:37
Virgin Galactic tarafından düzenlenen Galactic02 misyonu kapsamında uzaya ilk kez sivil turist fırlatıldı. İşte o anlar.

Virgin Galactic geçtiğimiz saatlerde gerçekleştirdiği uçuşla birlikte önemli bir dönüm noktasına ulaştı. VSS Unity isimli aracıyla uzaya ilk sivil turistlerini fırlatan şirket, 20 yıllık çalışmalarının sonucunu aldı. Galactic02 uçuşu ayrıca uzay turizmini gerçeğe dönüştürmek atılan en önemli adımlardan birini temsil ediyor.

Galactic02 ile ilk sivil turistler uzaya taşındı

Üç müşteriden oluşan mürettebat, Virgin Galactic’in VSS Unity uçağıyla havalandı. ABD’den kalkan VSS Unity, VMS Eve isimli ana uçağın desteğiyle 279 bin fit (85 km) üzerinde bir irtifaya ulaştı. Bu irtifada yaklaşık 5 dakika boyunca yer çekimsiz uzay boşluğunda gezinme şansı yakaladı.

Uçaktaki uzay turistleri biletlerini çekilişle kazandı. Yolcular arasında bir girişimci Keisha Schahaff ve kızı Anastatia Mayers yer aldı. Schahaff ve Mayers uzaya ulaşan ilk anne-kız turistler olarak da tarihe geçti. Üçüncü yolcu ise 80 yaşındaki parkinson hastası Jon Goodwin oldu.

Uzaya yapılan uçuşlarda biletler değişken fiyatlara sahip. Ancak ilk uçuş için ödenen fiyatların 450 bin dolar olduğu ifade edildi. Ayrıca şu anda 600’ü 250 bin dolar olmak üzere uzay uçuşu için 800 bilet satıldığı ifade edildi.

Yaklaşık bir ay önce ise bu görev astronotlar ile gerçekleştirildi. Galactic01 isimli uçuş, yaklaşık 90 dakika sürmüş ve dört şirket çalışanı için başarılı şekilde sonuçlanmıştı.

Galactic02 misyonuna ilişkin uçuş anlarını ve sonrasını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. (Uçuş 30. dakikada başlıyor)

Virgin Galactic, çok daha yeni Delta araçlarına geçmeden önce, VSS Unity ve VMS Eve yardımıyla 2026 yılına kadar uzaya yolcu taşımayı planlıyor.

Kaynak : https://shiftdelete.net/virgin-galactic-uzay-turist-yolcu
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli