user
e
sv

Jaguar, elektrikli otomobil sektörüne devasa bir yatırım yapıyor

122 okunma — 30 Temmuz 2023 23:12
Otomobil sektörünün önemli isimlerinden biri olan Jaguar, elektrikli otomobil yarışında yer kapabilmek için devasa bir yatırıma hazırlanıyor.

Jaguar, lüks otomobil markalarından biri olarak, Amerikan pazarına ilk elektrikli crossover’ı sunan marka olma unvanını taşıyor. İngiliz otomobil devi tarafından üretilen I-Pace EV, 2018 Ekim’inde ilk Amerikan müşterisine teslim edildi. Çift motorlu bu otomobil, 394 beygir gücü ve tek şarjla 234 mil yol alabilme kapasitesiyle dikkatleri üzerine çekmişti.

Fakat, elektrikli araçların gelişen dünyasında, Jaguar’ın öncü elektrikli crossover’ı I-Pace zamanla cazibesini kaybetti. Çağdaş rakipler, maliyet, sürüş menzili, şarj hızları ve performans konusunda I-Pace’i geride bırakmaya başladı ve Jaguar’ın elektrikli araç satışları düşüşe geçti.

Jaguar, elektrikli otomobil sektörüne devasa bir yatırım yapıyor

Ancak, bu durum Jaguar’ın elektrikli araçlara olan hedeflerinin sonunu getirmedi. Tam tersine, I-Pace Jaguar’ın elektriklilik için yeni bir dönem başlatmasına yardımcı oldu. Otomobil üreticisi yakın zamanda, EV programlarına yaklaşık 2.9 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Bu yatırım, 400 mil menzili olan ve sadece 15 dakika gibi kısa bir sürede 200 mil şarj edilebilen yeni bir üst düzey spor sedanın yolunu açacak.

Jaguar’ın baş kreatif sorumlusu Gerry McGovern, Jaguar’ın gelecekteki EV’lerinin dört ana özelliği vurgulayacağını belirtti: coşku, korkusuzluk, eşsizlik ve ilerlemeci olmak. Autocar ile yaptığı bir röportajda “Jaguar’ların çene düşürücü bir anı olmalı, wow dedirten bir etkisi olmalı” ifadelerini kullandı.

Bu duyuru, Jaguar Land Rover’ın (JLR) Nisan ayında AI, otonom sürüş, üretim tesislerinin yenilenmesi ve daha fazlasına 16.5 milyon dolar yatırım yapma taahhüdünün ardından geldi. Jaguar’ın mesajı net: onlar tamamen elektrikli mobilite geleceğine yatırım yapmayı planlıyorlar.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/otomobil/jaguar-elektrikli-otomobil-sektorune-devasa-bir-yatirim-yapiyor-64c61245cce2482e3a78b625
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli