user
e
sv

Musk, bunu da başardı: Neuralink, insan beynine çip takmak için izin aldı!

372 okunma — 26 Mayıs 2023 08:13
Neuralink, uzun zamandır beklediği insan deneylerine başlayabilmek için ABD'den gerekli izinleri sonunda aldı.

Elon Musk’ın sahibi olduğu Neuralink adlı şirket, beyin-bilgisayar arayüzü teknolojileri üzerine çalışmalar yürüttüğü için sıkça gündeme geliyor. Asıl amacı, insan beynini bilgisayarlarla doğrudan bağlayarak, beyin ve yapay zeka arasında etkileşim sağlamak. Bunu da ilk etapta geliştirdiği implant ile nörolojik hastalıkları tedavi ederek başarmak istiyor. Nitekim bugün gerekli izni almayı başardı.

Neuralink tarafından geliştirilen N1 isimli implant biçiminde uygulanan çip, insanların zihinsel kapasitelerini artırmayı, nörolojik hastalıkları tedavi etmeyi ve hatta bir süre sonra yapay zeka ile rekabet etmeyi hedefliyor.

Uygulaması ise aslında oldukça basit. Beyin cerrahı, ince elektrot tellerinden oluşan bu implantı beynin sinir hücrelerine elektrik sinyalleri gönderip alabileceği konuma yerleştirir. Gerisi Musk ekibinin hünerli ellerine kalıyor.

Neuralink’in bu çipi geliştirmesinin ardındaki temel hedeflerden biri, insan beyninin karmaşık düşünce süreçlerini daha iyi anlamak ve beyin hastalıklarının tedavisine yardımcı olmak. En azından insanlı deneylere geçerek bilim adına bir şeyler başarabilmek için bu şekilde başlamayı tercih ettiler.

Ancak henüz şuana kadar yapılan testler oldukça umut vadediyor. Hatta kısa sürede Parkinson hastalığı gibi nörolojik rahatsızlıkları olan insanlarda da denenmesi bekleniyor. Bu sayede beyindeki anormal sinyalleri düzelterek belirtileri tamamen ortadan kaldırmasa da çok büyük oranda hafifletebilecek. Nitekim farklı alanlardaki çalışmalar da bu sonuçların oldukça erişilebilir olduğunu birçok kez doğruladı.

Öte yandan Musk’ın aklı biraz daha farklı çalışıyor. Geçtiğimiz yıllarda yaptığı hamleler bazen çocuksu hırslarla atılmış gibi gözükse de uzun vadeli bir oyunun içerisinde. Zira Neuralink ile asıl hedefi, gelecekte insanların bilgiyi doğrudan beyinden bilgisayara aktarmasını mümkün kılmak.

Örneğin Matrix veya G.O.R.A filmlerinden örneklerini gördüğümüz gibi gelecekte dil öğrenmek için saatlerce çalışmak yerine bu çip sayesinde anında öğrenebilecek veya keman çalmak istediğimiz anda o enstrüman ile ilgili tüm eğitimleri anında zihnimizde canlandırabileceğiz.

Tabii belirttiğimiz gibi şu anda henüz insanlı deneylere geçiş izni yeni alındı. Bu nedenle tüm bu hedefler bir hayal olarak mı kalacak yoksa adım adım gerçeğe mi dönüşecek hep birlikte göreceğiz. Fakat yukarıdaki video da görebileceğiniz gibi hayvanlı deneyler belirli parametreler kapsamında oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkardı.

Konuyla ilgili Neuralink tarafından yapılan yukarıdaki paylaşımda şunlar söylendi:

“İnsanlarda ilk klinik çalışmamızı başlatmak için FDA’nın onayını aldığımızı paylaşmaktan heyecan duyuyoruz! Bu, Neuralink ekibinin FDA ile yakın işbirliği içinde yaptığı inanılmaz çalışmanın sonucudur ve bir gün teknolojimizin birçok insana yardım etmesini sağlayacak önemli bir ilk adımı temsil ediyor. Klinik araştırmamız için alımlar henüz açık değil. Yakında bununla ilgili daha fazla bilgi duyuracağız!”

Kaynak : https://shiftdelete.net/neuralink-insan-deneylerine-basliyor
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli