user
e
sv

Snapdragon 8 Gen 3 yonga setinin özellikleri neredeyse netleşti

194 okunma — 19 Mayıs 2023 10:32
Yonga seti dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Qualcomm yeni modeli için artık yavaş yavaş geri sayıma geçmeye başladı.

Qualcomm’un heyecanla beklenen Snapdragon 8 Gen 3 yonga seti büyük bir beklenti oluşturuyor ve bunun çok geçerli bir nedeni bulunuyor. Qualcomm, bu son modeliyle, verimlilik konusunda herhangi bir taviz vermeden önemli performans geliştirmeleri sunmayı hedefliyor ve bu da önceki modelinin başarısını temel alıyor.

Sızıntı uzmanı Ice Universe tarafından dağıtılan bilgilere göre, Snapdragon 8 Gen 3, Snapdragon 8 Gen 2’nin 1+2+2+3 düzenini terk ederek 1+5+2 çekirdek düzenine geçiyor. Bu, daha güçlü performans çekirdekleri ve potansiyel olarak daha yüksek frekanslar anlamına geliyor. Ancak, CPU çekirdeklerine ve frekanslarına dair spesifik detaylar henüz açıklanmadı.

Ice Universe ayrıca, Snapdragon 8 Gen 3‘te bulunan Adreno 750 GPU’nun “önemli ölçüde iyileştirilmiş” performans sergileyeceğini ve yonga setindeki L3 önbelleğin önceki modele kıyasla 10 MB olacağını ifade ediyor. Qualcomm’un hedefi, önceki neslini olağanüstü bir SoC haline getiren genel enerji verimliliğini korumak.

Snapdragon 8 Gen 3 yonga setinin özellikleri neredeyse netleşti

Snapdragon 8 Gen 3’ün piyasaya sürülmesi bu yılın ilerleyen dönemlerinde planlanıyor ve OnePlus, bu yonga setini içeren bir cihaz üzerinde zaten testler gerçekleştiriyor. Ek olarak, Galaxy S24 Ultra’nın tüm bölgelerde Snapdragon 8 Gen 3‘ü barındırması bekleniyor. Ancak, resmi özellikler hala kısıtlı, çünkü Qualcomm yeni yonga setini önümüzdeki aylarda duyurmayı planlıyor.

Snapdragon 8 Gen 3 yonga setinin varlığı, Samsung’un Exynos 2400’ün Qualcomm’un hakimiyetine meydan okurken karşılaşacağı bir meydan okuma oluşturuyor. Hem mevcut nesil Snapdragon 8 Gen 2 hem de önceki Snapdragon 8 Gen 1, olağanüstü yonga setleri olarak tanımlanıyor ve bu da Samsung’un karşılaması gereken yüksek beklentiler oluşturuyor. Ayrıca, MediaTek Dimensity 9300’ün iki Cortex-X4 prime çekirdeği içerdiği iddiaları, Snapdragon 8 Gen 3’e rakip olabileceği ve pazardaki rekabeti daha da yoğunlaştırabileceği söylentileri bulunuyor.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/donanim/snapdragon-8-gen-3-yonga-setinin-ozellikleri-neredeyse-netlesti-6465f9a66ca75c4a8660a051
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli