user
e
sv

Dolandırıcılar bu sefer de Gmail üzerinden milleti dolandırıyor

406 okunma — 30 Nisan 2023 11:44
Dolandırıcıların insanları kandırmak ve paralarını almak için uyguladıkları taktiklerin sonu gelmiyor. İşte Gmail üzerinden gerçekleştirilen son dolandırıcılık yöntemi.

Google çalışanlarını taklit eden dolandırıcılar, bir kez daha internette dolaşıyor ve Gmail dolandırıcılığı ile masum kullanıcıları hedef alıyor. Tuzak ne mi? Kullanıcılara, arama motoru devi Google’ın platformunda 18,25 milyarıncı araştırmacı olarak bir ödül kazandıklarına dair sahte bir e-posta bildirimi gönderiliyor. E-posta konu satırı “Çevrimiçi Ödül Programı” olarak belirleniyor ve kullanıcıların ödüllerini almak için bir bağlantıya tıklamaları için kandırıyorlar.

İnsanların dolandırıcılığa düşmesi kolay görünüyor. Sonuçta kim ödül kazanmak istemez ki? Ancak önemli olan Google’ın kullanıcıları arama motorunu kullanmaları için ödüllendirmemesi olduğunu unutmamak gerekiyor. E-postaya dahil edilen bağlantı, kullanıcıları kişisel verilerini ve kimlik bilgilerini vermeye kandıran sahte bir kimlik avı web sitesine yönlendiriyor ve onları kimlik hırsızlığı ve mali dolandırıcılık riskine maruz bırakıyor.

Dolandırıcılar bu sefer de Gmail üzerinden milleti dolandırıyor

Bu dolandırıcılık yeni değil ve bir süredir dolaşımda. Hala yaygın olması, siber suçluların insanları hala aldatmayı başarabildiklerini gösteriyor. Kişisel bilgilerin çevrimiçi olarak kolayca erişilebilir olduğu bir dünyada, aldığımız mesajlar ve tıkladığımız bağlantılar konusunda dikkatli olmak daha önemlidir.

Bu dolandırıcılık, Google’ın kullanıcılarına, web’de gezinirken dikkatli olmaları ve herhangi bir şüpheli şeyi bildirmeleri konusunda uyarıda bulunması için bir uyarı yayınlamasına neden oldu. Bu, Google’ın böyle bir uyarı yayınlamasının ilk kez olmadığı ve muhtemelen sonuncusu olmayacağı anlamına geliyor.

Bu gibi dolandırıcılıklara düşmekten kaçınmanın en iyi yolu, ödül kazandığınızı iddia eden veya kişisel bilgilerinizi isteyen herhangi bir mesaj veya e-postaya şüpheyle yaklaşmaktır. Her zaman e-postanın ve göndericinin doğruluğunu doğrulayın. Unutmayın, bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen öyle değildir. Uyanık kalın ve güvende kalın.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/guncel/dolandiricilar-bu-sefer-de-gmail-uzerinden-milleti-dolandiriyor-644d510eb8f8fe6855437eb2
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli