user
e
sv

Toyota hibrit inadını kırdı! 10 yeni elektrikli otomobil geliyor

106 okunma — 08 Nisan 2023 09:57
Toyota, daha verimli bataryalar ile elektrikli otomobillerin menzilini iki katına çıkaracaklarını iddia etti.

Toyota, son üç yıldır araç satışları ile birlikte dünyanın en büyük otomobil şirketi konumunda. Geçtiğimiz yıl 10,5 milyon otomobil satmayı başaran şirket, önümüzdeki senelerde de bu iddiasını devam ettirmek istiyor. Japon üretici, elektrikli otomobillerin günden güne arttığı günümüzde ise kendisini yenilemek zorunda.

Toyota elektrikli otomobillerin menzilini iki katına çıkaracak

Toyota, bundan yaklaşık 20 yıl önce Prius modelini tanıtarak hibrit otomobillere adeta öncülük etti. Hibrit otomobiller konusunda sektöre öncülük eden marka, tamamen elektrikli araçlara geçiş konusunda ise şimdiye kadar aynı kararlılığı gösteremedi. Ancak Japon üretici elektrikli otomobillere bakış açısını değiştiriyor.

Japon otomobil üreticisinde değişim en tepeden başladı. Şirketin kurucusu olan Kiichiro Toyoda’nın torunu olan ve Toyota’nın CEO’luğunu üstlenen Akio Toyoda geçtiğimiz günlerde ‘değişimi devam ettirmek’ adına görevini bırakacağını açıklamıştı. Akio Toyoda’nın yerine gelen Koji Sato ile birlikte, Toyota’nın elektrikli otomobillere geçiş süreci de başlamış oldu.

Koji Sato’nun 1 Nisan itibarıyla görevi devralmasının ardından Toyota’da elektrikli otomobil çalışmaları hızlandı. Toyota, düzenlediği bir basın toplantısı ile 2026 yılına kadar 10 yeni elektrikli otomobili piyasaya süreceklerini açıkladı.

Şirketin baş teknoloji sorumlusu Hiroki Nakajima, Toyota’nın 2026 yılına kadar yılda 1,5 milyon elektrikli otomobil üretmeyi hedeflediğini ve şirketin elektrikli çalışan araçlara odaklanmak için özel bir birim kuracağını da sözlerine ekledi.

Toyota, elektrikli otomobil üretimi için gaza basarken yeni bir platformun da sinyallerini veriyor. Elektrikli otomobil konusunda da iddialı olmak isteyen üretici, daha verimli bataryalar ile menzilleri iki katına çıkaracaklarını iddia etti. Japan marka diğer yandan hibrit ve hidrojen yakıt hücreli gün ünitesine sahip araçlardan da vazgeçmiş değil. Şirket bu araçların gelişimine de devam edileceğini açıkladı.

Toyota’nın elektrikli ürün gamında şu anda Subaru ile birlikte geliştirilen bZ4X bulunuyor. İlerleyen günlerde ise Japon otomobil üreticisinin elektrikli modellerinde önemli bir artış yaşanacak gibi görünüyor. Peki siz tanıtılacak yeni elektrikli Toyota modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://shiftdelete.net/toyota-hibrit-inadini-kirdi-10-yeni-elektrikli-otomobil-geliyor
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli