user
e
sv

Apple M2 çip üretimini durdurdu: Peki fiyatlar ne olacak?

86 okunma — 04 Nisan 2023 13:51
Apple'dan bir şok gelişme haberi geldi. Marka yılın ilk 2 ayı M2 çip üretimini durdurmuş. İşte tedarik zincirini etkileyen detaylar...

Global pazarda yaşanan krizlerin ardından bilgisayar fiyatları ciddi oranda yükseldi. Bu yükselişe ek olarak bir de ülkelerin kendi içlerindeki vergi ve kur oranları eklenince fiyatlar daha da yükseldi. Bunun sonucundaysa birçok markanın bilgisayar satışlarında düşüşler yaşandı. Bu markalardan biri de Apple oldu. Apple’ın düşüşe geçen MacBook satışları M2 çip üretimini de vurdu. İşte detaylar…

Apple M2 çip üretimini ocak ve şubat ayında durdurmuş!

Her yılın mart ayı sonunda gelen ilk 3 aylık üretim raporlarına bakıldığında Apple’da bir gariplik fark edildi. Raporun M2 çiplerine ayrılmış kısmına bakıldığında Apple’ın yılın ilk 2 ayında şu an piyasada mevcut olan M2 SoC serisini üretimini durdurduğu görüldü. Konuyla ilgili olarak düşen satışlar sorumlu gösterildi.

m2 üretimi

Bu raporlar dışında tedarik zincirindeki diğer firmalara bakıldığında da durum fark ediliyor. Apple’ın tedarik zincirinde bulunan birçok firma ocak ve şubat ayında M2 çip satın alımı yapmamış. Bunun sonucu olarak da M2 çipli yeni cihazların üretilmediğini bu aylarda önceden üretilen cihazların satıldığını görüyoruz. Yani ocak ve şubat aylarında M2 çipli yeni Apple cihazları piyasaya çıkmadı.

Sadece Apple değil birçok firma etkilendi!

Teknoloji üretimi bir endüstridir. Ve bir cihazın üretimine sadece 1 adet vida üreterek bile katkıda bulunabilirsiniz. Markalar kendi içlerinde yapmış oldukları fiyat performans analizleri ile en ucuza istedikleri kalitede cihazlar üretir. Bunu da birçok farklı birleşeni birçok farklı noktadan satın alarak yaparlar.

Yani söylemek istediğimiz bu çip üretimi durmasından sadece Apple etkilenmedi. Üretilen çipler çift katmanlı yüksek teknoloji ürünleri. Bu yüzden lehim tedarikçisinden tutun üzerindeki plastik koruyucuya kadar birçok farklı tedarikçisi bulunmakta. Üretimin durmasıyla birlikte bu firmalarda da üretim yavaşladı. Bu durum da en son olarak tüm endüstriyi etkiledi çünkü saniye başına üretim adetleri konuşulan firmalarda 2 aylık üretim aksadı. Bu da zarar edilen birkaç milyon dolar anlamına geliyor.

m2 çip
Kaynak : https://shiftdelete.net/apple-m2-cip-uretimi-durdurdu
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli