user
e
sv

WhatsApp Web QR kod çalışmıyor sorunu nasıl çözülür?

271 okunma — 02 Nisan 2023 18:36
WhatsApp Web sitesine girmeye çalışıyorsunuz ama QR kod çalışmıyor mu? Sorunu çözmenizi sağlayacak en iyi adımları anlattık.

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp kullanıcıların uygulamayı bilgisayarda da çalıştırabilmelerine olanak sağlıyor. Bunun için ‘WhatsApp Web‘ sitesini geliştiren şirket QR kod vasıtasıyla telefon ile tarayıcı arasında bağlantı kuruyor. Akabinde kullanıcının telefonundaki tüm sohbet geçmişi bilgisayara aktarılabiliyor. Ancak bazı durumlarda WhatsApp Web’in QR kodu hata veriyor, hiçbir şekilde çalışmıyor.

WhatsApp’ı bilgisayarınızda kullanamıyorsanız yapmanız gereken çözüm aşamalarını detaylıca anlattık.

WhatsApp Web QR kod çalışmıyor sorunu birkaç şekilde yaşanabilir:

 1. PC’nizdeki QR kodu yüklenmiyordur,
 2. QR kodu yükleniyordur ancak telefonunuzda tarayamıyorsunuzdur,
 3. Kodu başarıyla taramışsınızdır ancak “Tamam, anladım” düğmesine dokunamayabilirsiniz.

Bu ve daha birçok senaryoda problemi yaşamanız mümkün. Önereceğimiz çözüm adımları sayesinde sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Telefonunuzda stabil bir bağlantı olduğundan emin olun

WhatsApp Web QR kod çalışmıyorsa, özellikle QR kodu bilgisayarınızda yüklüyse ancak telefonunuzda okuyamıyorsanız sorun telefonunuzun internete bağlı olmaması veya bağlantının kararsız olmasından kaynaklıdır. WhatsApp’a girebilmeniz başlı başına internetinizin düzgün olduğu manasına gelmez.

 

Telefonunuzun internete bağlı olup olmadığını anlamanın en iyi yolu YouTube’dan yüksek kalitede bir video açıp izlemeye çalışmaktır. Eğer videonun kalitesini yükseğe ayarlamanıza rağmen arada düşüyorsa veya donuyorsa bu durumda bağlantınız stabil değildir. İyi bir bağlantı bulmaya çalışın.

İnternetinizde sorun olmadığından eminseniz ve buna rağmen WhatsApp Web QR kod çalışmıyorsa telefonunuzu bir defa yeniden başlatın ve işlemi tekrar deneyin. Düzelmezse bir sonraki adıma geçin.

Web’de açık olan cihazlardan çıkış yapın

WhatsApp hesabınızın halihazırda bağlı olduğu başka WhatsApp Web oturumları varsa bunlardan tamamen çıkış yapın. Bazen aynı anda birden çok tarayıcıda WhatsApp’a girmeye çalışırken sorun oluşabiliyor. Bu durumda QR kod okumama sorunuyla karşılaşabiliyoruz.

Çıkış yapmak için;

 • Telefonunuzda WhatsApp uygulamasını açın. Ardından sağ üstteki 3 noktaya dokunun. Eğer iPhone kullanıyorsanız uygulamanın sağ alt kısmındaki Ayarlar’a basın.
 • Açılan ekrandaki WhatsApp Web seçeneğine dokunun.
 • Son olarak ‘Tüm cihazlardan çıkış yap’ seçeneğine tıklayın.

Şimdi WhatsApp Web QR kod okutmayı yeniden deneyin.

WhatsApp önbelleğini temizleyin

Telefonu kullandığınız süre boyunca önbellekte dolan geçici dosyalar WhatsApp’ın kararlı çalışmasını engelleyebiliyor. Bunu temizlemek WhatsApp Web QR kod çalışmıyor sorununu kalıcı olarak ortadan kaldıracaktır.

Önbelleği temizlemek için;

 • Telefonunuzdan Ayarlar uygulamasını açın.
 • Uygulama yöneticisi ve Uygulamalar bölümüne ulaşın.
 • Listeden WhatsApp’ı bulun. Ardından Depolama’ya tıklayın.
 • Sonrasında “Önbelleği temizle” seçeneğine basın.

Bu aşamaları hallettikten sonra QR kodunu okutmayı yeniden deneyebilirsiniz.

Farklı bağlantılar kullanın

WhatsApp Web QR kod hala çalışmıyorsa bu durumda telefonunuzun ağ bağlantısını değiştirmeyi deneyin. Örneğin Wi-Fi kullanıyorsanız mobil veriye geçiş yapın, aynı işlemi tam tersi için de uygulayın.

Tarayıcı değiştirin

Buraya kadar önerdiğimiz tüm çözüm önerilerini problemin telefonunuzda olduğu varsayımına dayanarak söylemiştik. Ancak belki de sorun bilgisayarınızdaki tarayıcıdan kaynaklıdır, bu ihtimal de mümkün.

Bilgisayarınızda Chrome kullanıyorsanız Edge, Firefox, Opera gibi dilediğiniz farklı bir tarayıcıya geçiş yapın. Ardından, QR kodunu tekrar taramayı deneyin. Başka bir tarayıcı denemek sorunu çözmezse, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar deneyin.

Tüm bu adımlara rağmen sorun çözülmediyse açıkçası yapabileceğiniz başka bir şey yok. Şunu da unutmamak gerekiyor, anlık olarak WhatsApp’ın kendi sunucularında problem yaşanma olasılığı da var. 30 dakika veya 1 saat kadar bekleyip yeniden deneyin.

Kaynak : https://shiftdelete.net/whatsapp-web-qr-kod-calismiyor-nasil-cozulur
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli