user
e
sv

Havacılık tarihinin en garip uçaklarından birisi: Honda MH02

208 okunma — 01 Nisan 2023 15:10
Honda MH02'nin motorundan kanatlarına kadar hemen hemen her parçası standart özel jetlerdekinden oldukça farklı bir yapıya sahip.

Honda’yı ürettiği otomobiller ve motosikletler ile tanıyor olsak da Japon firma bir süredir havacılık sektöründe de hizmet veriyor. 2015 yılında tanıtılan HondaJet, şirketin en son ürünlerinden birisi olsa da, Japon üreticinin havacılık tarihinde en çok dikkat çeken uçağı hiç kuşkusuz MH02 modeli oluyor.

Honda’nın uçak yapabildiğinin kanıtı

Mississippi Eyalet Üniversitesi’nin de yardımıyla Honda tarafından üretilen bu özel uçak ilk kez 1993 yılında havalandı. 6 kişilik özel bir jet olarak tasarlanan uçağın testleri 1996 yılına kadar devam etti. MH02’yi diğer tüm jetlerden ayıran şey ise hiç kuşkusuz tasarımıydı.

MH02’nin motorundan kanatlarına kadar hemen hemen her parçası standart özel jetlerdekinden oldukça farklı bir yapıya sahipti. Kanatların üzerine yerleştirilen motorlar, ona oldukça farklı bir görünüm kazandırırken, 12 derece açıyla gövdenin üst kısmına konumlandırılan kanatlar da yine farklı bir görünüm ortaya koyuyordu.

Tüm farklılıklar burada sonlanmıyor elbette. Küçük uçakların çoğu alüminyum ve fiberglas kombinasyonundan yapılırken, MH02 tamamen kompozit gövdeye sahip ilk jet olarak da farkını ortaya koyuyordu. Karbon fiber epoksi reçine malzemeden üretilen uçak, 655 km/s hıza ulaşabiliyordu.

Alışılmadık tasarımına rağmen testlerde oldukça başarılı işler çıkaran Honda HM02, maalesef bir prototipin dışına çıkamadı. Zaten MH02’yi hiçbir zaman bir üretim jeti olarak gökyüzüne çıkarmayı amaçlamayan Honda, bu farklı uçağı şirketin havacılık projeleri için bir ön adım olarak görmek için kullanmıştı.

Her ne kadar sadece 170 saatlik bir uçuş ömrü olsa da MH02, HondaJet için oldukça önemli bir adım olarak görülüyor. MH02 ayrıca Honda’nın otomobil ve motosiklet dışında çok farklı bir alanda da kendisinin gösterebileceğinin bir kanıtı oldu.

Bu değişik tasarımı ile maalesef hiçbir zaman üretime geçmese de MH02, havacılık tarihinin gördüğü en ilgi çekici araçlardan biri olacak. Peki siz Honda’nın havacılık sektöründeki çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : https://shiftdelete.net/honda-ucak-mh02
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli