user
e
sv

Bir dönüm noktası! Yenilenebilir enerji, kömürü geride bıraktı!

543 okunma — 31 Mart 2023 07:57
Yenilenebilir kaynaklar Avrupa'da halihazırda fosil yakıtlardan daha fazla enerji üretiyor.

ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA), güneş, rüzgar, hidroelektrik, biyokütle ve jeotermal teknolojisinden gelen 4.090 milyon megavat-saat ile yenilenebilir enerji üretiminin 2022’de ABD genelinde kömürü geride bıraktığını belirledi. Bu yeşil kaynaklar 2021’de nükleeri geçti ve toplamda yaklaşık %21 paya sahipler.

Değişim, artan yenilenebilir kapasite ve kömürün yıllarca süren düşüşünün birleşiminden kaynaklandı. Rüzgar, 2021’de 133 gigawatt olan kapasitenin bir yıl sonra 141 gigawatt’a çıkmasıyla, en temiz baskın elektrik kaynağıydı. Hidro ikinci oldu, onu şebeke düzeyinde güneş, biyokütle ve jeotermal izledi. Hem bazı tesislerin kapanması hem de diğerlerinin kullanımının azalması nedeniyle kömürün payı %20’ye düştü. Nükleer nispeten sabit kaldı ancak oranı %19’a kadar düştü.

Bir dönüm noktası! Yenilenebilir enerji, kömürü geride bıraktı!

Güneşli California, üretimin %26’sı ile güneş enerjisi üretiminde liderken, Teksas da benzer bir rüzgar üretimi dilimine sahip. Teksas aynı zamanda en büyük kömür ve doğal gaz paylarına sahip ancak bu alanlardaki liderliği çok az.

Ancak yine de yenilenebilir kaynaklar, 2022’de en önemli güç kaynağı değildi: en büyük %39’luk pay doğal gaza gitti. Bununla birlikte, düzenleme yoluyla baltalama girişimlerine rağmen, temiz teknolojinin ABD’de sağlam bir dayanağı olduğu açık. Başkan Biden’ın yönetimi, ülkedeki ilk büyük açık deniz rüzgar çiftliğinin onaylanması da dahil olmak üzere yenilenebilir elektriği yoğun bir şekilde teşvik ederken, EIA kömür kullanımının %17’ye düşmesini bekliyor. Doğal gaz liderliği elinde tutabilir, ancak şimdi kuvvetli rakipleri var gibi görünüyor.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/bilim-teknik/bir-donum-noktasi-yenilenebilir-enerji-komuru-geride-birakti-64255d0b389b9336d40680f6
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli