user
e
sv

Rekabet artıyor: Intel’den Nvidia rakibi ekran kartı!

175 okunma — 27 Mart 2023 13:11
Ekran kartı pazarında rekabeti artırmak isteyen Intel, Battlemage mimarisine sahip Arc serisi için çalışmalara başladı.

Intel, geçtiğimiz yıl tanıttığı Intel Arc serisi ekran kartlarıyla kullanıcılarını hayal kırıklığına uğrattı. Ekran kartı pazarında rekabeti artırmak isteyen Intel, Battlemage mimarisine sahip Arc serisi için çalışmalara başladı.

Intel, Arc Battlemage serisi için çalışmalara başladı

RedGamingTech’in bir raporuna göre, Intel’in yeni nesil Arc Battlemage grafik işlemcisini gölgelendirici sayısını ikiye katlayacak. Arc Battlemage serisinin amiral gemisi olan “BMG-G10”, performans segmentinde rekabet eden SKU’lara güç sağlamayı hedefliyor.

Intel, Arc Battlemage serisi için çalışmalara başladı
Intel Arc Alchemist ekran kartı

Battlemage serisinin, NVIDIA’nın GeForce Ada GPU’larına benzer bir TSMC 4nm sınıfı EUV teknolojisiyle üretileceği sızdırılan bilgiler arasında yer alıyor. Ayrıca yeni ekran kartlarının, GeForce RTX 4080’e güç sağlayan AD103 benzeri kalıp boyutuna sahip olması bekleniyor.

Ada Lovelace mimarisine dayanan yeni NVIDIA RTX 4000 SFF bugün tanıtıldı. İşte ürünün tüm özellikleri ve fiyatı…

Battlemage serisindeki amiral gemisi modelde yer alan Xe Çekirdek sayısının 64’e çıkacağı belirtiliyor. Alchemist serisinde bu değerin 32 olduğunu belirtmekte fayda var.

Yeni ekran kartlarındaki bir diğer önemli değişiklik ise çekirdek saat hızlarında yapılacak. Intel’in ekran kartları için 3GHz bandına çıkacağı tahmin ediliyor.

Şirket, 2023’te yenilenmiş Alchemist Plus ekran kartlarını piyasaya sürecek. Performans konusunda iddialı olan Battlemage serisi ise 2024 yılının ikinci yarısında oyuncular ile buluşacak.

Kaynak : https://shiftdelete.net/intel-arc-battlemage-serisi-icin-calismalara-basladi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli