user
e
sv

Çevrimiçi Dolandırıcılıklar Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Onlardan Nasıl Kaçınılır?

747 okunma — 25 Mart 2023 11:15
Dolandırıcılar insanları kandırmanın yeni ve daha kurnazca yollarını buldukları için çevrimiçi dolandırıcılıkların sayısı ve yöntemleri her geçen gün artıyor. Teknolojik gelişmeler sayesinde olmuştur.

Bu nedenle dolandırıcılar, farklı güvenlik katmanlarını atlayarak web kullanıcılarının kişisel bilgilerini ele geçirerek onlara mali veya manevi zarar verebilecek programlar ve yazılımlar da geliştirmiştir.

Sonuç olarak, dijital dünyada farklı dolandırıcılık türleri yaygındır. Bu yüzden kendinizi güvende tutmak için her zaman tetikte olmalısınız. Bu blog yazısı, tipik dolandırıcılık planlarını ve bunları önlemenin yollarını tartışacaktır.

Çevrimiçi Dolandırıcılık Çeşitleri ve Çözümleri

Dolandırıcılar, sınırsız sayıda insanı dolandıran kişiyi bulmuşlardır. Bununla birlikte, geniş çapta takip edilen en genel çevrimiçi dolandırıcılık türleri şunlardır:

Çevrimiçi Alışveriş Dolandırıcılıkları

Bu teknikte dolandırıcılar, üzerlerinde profesyonel logolar ve tasarımlar kullandıkları için gerçek gibi görünen sahte sosyal medya mağazaları oluşturur. Ardından, birçok ürünü piyasaya sürüyorlar. Çok daha düşük bir fiyat rekabetçi piyasa ile karşılaştırıldığında.

Bunun bir sonucu olarak, insanlar onlara sayısız sipariş verir. Bu nedenle, gerçek satıcı oldukları izlenimini vermek için başlangıçta yalnızca birkaç müşteriye ürün teslim ederler.

Ancak, bir kez aldıklarında birçok siparişler, mağazaları kapatır ve ortadan kaybolurlar.

Nasıl Kaçınılır?

Gerçekliğini iki kez kontrol edebileceğiniz için böyle bir dolandırıcılıktan kaçınmak kolaydır.şüpheli platformlar ters resim arama yardımıyla. Bu tür profillerin ve ürünlerin ekran görüntüsünü alıp görsel arama görsel olarak benzer sonuçları almak için motor. Sonuçları takiben, diğer bazı platformlar aynı logo ve tasarımları kullanıyorsa, o mağazayı sahte olarak işaretleyebilirsiniz. Ancak, tüm sonuçlar sizi aynı mağazaya yönlendiriyorsa, bunun gerçek olduğunu kabul edebilirsiniz.

E-dolandırıcılık

En yaygın çevrimiçi dolandırıcılıktır. Bu teknikte, dolandırıcılar ünlü bir platformla kendilerini gizler ve bilgilerinize erişmeye çalışır.

Örneğin kendilerini bir bankanın ya da telefon ya da internet şirketi gibi hizmet sağlayan bir platformun temsilcisi olarak gösterirken size mesaj ya da e-posta gönderebilirler. Ardından, gerçek gibi görünen ancak gerçek olmayan bir sitede hesabınızın ayrıntılarını vererek hesabınızı doğrulamanızı isteyebilirler. Ve bunu yaptığınızda, bağlantıyı keserler ve bu bilgileri hesabınıza erişmek için size zarar vermek için kullanırlar.

Nasıl Kaçınılır?

Bu tehdidi önlemek için, dolandırıcılardan gelen mesajı veya e-postayı kapsamlı bir şekilde analiz etmelisiniz. Bunu yaparken içerikte, sahte e-postaları veya mesajları işaretlemenize yardımcı olacak çeşitli kırmızı bayraklar bulabilirsiniz. Örneğin, bir kimlik avı iletisinde bulabileceğiniz farklı dezavantajlar vardır, örneğin gramer hataları içerebilir.

Ek olarak, gönderen adres ile atıfta bulunduğu alan adı arasında bir fark bulabilirsiniz. Bu nedenle, böyle bir sorunla karşılaşırsanız göndereni hemen engellemelisiniz.

Çevrimiçi Ödüller

Çevrimiçi ödüller, dolandırıcı unsurların insanları kandırmak için kullandığı başka bir çevrimiçi dolandırıcılık biçimidir. Örneğin, size sekme veya telefon gibi bir ödül kazandığınızı belirten bir e-posta veya mesaj gönderebilirler ve bunu almak için nakliye ücretini veya kayıt ücretlerini göndermeniz istenir. Sonuç olarak, parayı gönderdikten sonra, size hiçbir şey teklif etmeden bir balon gibi olay yerinden kaybolurlar. Bu nedenle, onlara gönderdiğiniz dolarların zararına katlanmak zorundasınız.

Nasıl Kaçınılır?

Kendinizi güvende tutmak için çevrimiçi ödül dolandırıcılığı, bir platformun sunduğu ödüle bakmalı ve sponsorluğu onaylamak için ödülün üretildiği şirketle (cep telefonu, sekme veya başka bir ürün) iletişime geçmelisiniz. İki taraf arasında böyle bir anlaşma olmadığını öğrenirseniz, size ödül veren platforma güvenmemelisiniz. Ayrıca, kaynağın güvenilirliğini ve güvenilirliğini kontrol etmek için o sitenin yorum bölümünü de okuyabilirsiniz çünkü kaynak sahteyse, kötü niyetli faaliyetlerini vurgulayan tonlarca yorum olacaktır ve bunun tersi de geçerlidir.

Evden Çalışma Teklifleri

Günümüzde sosyal medya hesaplarınızda gerçek olamayacak kadar iyi görünen evden çalışma paketleri sunan farklı çevrimiçi reklamlar görebilirsiniz. Maalesef böyle bir tuzağa düşerseniz firmaya kayıt olmak için sizden belirli bir kayıt ücreti ödemeniz istenmektedir.

Sonuç olarak, parıldayan teklif sizi etkileyebileceğinden parayı ödeyebilirsiniz. Ancak, bunu yaptığınızda onlardan hiçbir şey duymazsınız. Böylece onlara ödediğiniz zararı siz de yaşarsınız.

Nasıl Kaçınılır?

Başa çıkması zor bir durum; ancak biraz araştırma ile böyle bir tuzağı ortadan kaldırabilirsiniz. Öncelikle, arkadaşlarınızdan ve ailenizden bu tür platformların gerçekliğini doğrulamalarına yardımcı olacak sosyal medya gönderileri oluşturmalısınız.

Çoğu zaman, ellerinden acı çekerken gerçeklerini içten dışa bilen birini bulacaksınız. Üstelik freelance çalışma imkanı sunan platformlar kayıt ücreti talep etmemektedir.

Çözüm

Dolandırıcılar, bu yaygın dolandırıcılık türlerini takip ederekyerine getirmek kötü niyetleri. Bununla birlikte, yukarıda verilen çözümleri izleyerek dolandırıcıların tuzağına düşme ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/internet/cevrimici-dolandiriciliklar-hakkinda-bilmeniz-gerekenler-ve-onlardan-nasil-kacinilir-641d81c6640e230e53089644
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli