user
e
sv

Microsoft’un mobil oyun mağazası geliyor! İşte tarih!

130 okunma — 22 Mart 2023 07:59
Phil Spencer'a göre Microsoft, önümüzdeki yılın başlarında iOS ve Android'de bir Xbox mağazası açmaya hazırlanıyor.

Şirketin oyun bölümü başkanı, pazartesi günü yayınlanan bir Financial Times röportajında bir zaman çizelgesi paylaştı ve planın düzenleyicilerin Microsoft’un 68,7 milyar dolarlık Activision Blizzard satın almasını onaylamasına bağlı olduğunu belirtti.

Spencer, “Birilerinin oynamak isteyeceği herhangi bir ekranda Xbox’ı ve hem bizden hem de üçüncü taraf ortaklarımızdan içerik sunabilecek bir konumda olmak istiyoruz” dedi. “Bugün bunu mobil cihazlarda yapamıyoruz, ancak bu cihazların açıldığı yerde geleceğini düşündüğümüz bir dünyaya doğru inşa etmek istiyoruz.”

Microsoft, mobil cihazlar için bir Xbox mağazası üzerinde çalıştığını ilk olarak, şirketin geçen yıl Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumu’na (CMA) sunduğu düzenleyici belgelerde açıklamıştı. O sırada teknoloji devi, plan için bir zaman çizelgesi vermedi ve yalnızca Activision Blizzard ile birleşmesinin kritik bir rol oynayacağını belirtti. Spencer ise pazartesi günü daha doğrudandı. “Yaklaşan Dijital Piyasalar Yasası  -bunlar bizim planladığımız türden şeyler” dedi. “Bence bu büyük bir fırsat.”

Microsoft’un mobil oyun mağazası geliyor! İşte tarih!

Dijital Piyasalar Kanunları (DMA) kapsamında, Avrupa Birliği’nin “bekçi” olarak belirlediği büyük platformların, cihazlarını rakip uygulama mağazalarına açmaları gerekecek. Geçen sonbaharda bir Bloomberg raporu, Apple’ın iOS’u Mart 2024 son tarihinden önce mevzuatla uyumlu hale getirmeye hazırlanmakta olduğunu söyledi. AB, bekçi olarak etiketlediği şirketlerin, yasanın uygulanmasını geciktirebilecek bir oylamayla atamaya itiraz etmelerine izin verecek.

Ek olarak, Federal Ticaret Komisyonu ve CMA’nın meydan okumalarıyla, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının Apple ve Google için yeni kurallar uygulanmadan önce sona ereceğinin garantisi yok, Spencer Financial Times ile yaptığı röportajda bunu kabul ediyor gibiydi. Bununla birlikte, Microsoft’un mevcut Xbox ve Game Pass uygulamalarını mobil cihazlar aracılığıyla oyun ve abonelik satacak şekilde uyarlamasının “oldukça önemsiz” olacağını söyledi.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/mobil/microsoftun-mobil-oyun-magazasi-geliyor-iste-tarih-641963e91feb544083626e2d
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli