user
e
sv

Samsung’dan otomobil sektöründe atak: İşte Exynos Connect U100

661 okunma — 21 Mart 2023 11:30
Samsung, Exynos Connect markası altında U100 UWB (ultra geniş bant) çipini tanıttı. İşte Exynos Connect U100 özellikleri...

Otomobil ve IoT pazarında daha fazla ürün ile kullanıcıların karşısına çıkmayı hedefleyen Samsung, yeni ürünü için çalışmalarını tamamladı. Samsung, Exynos Connect markası altında U100 UWB (ultra geniş bant) çipini tanıttı. İşte Exynos Connect U100 özellikleri…

Samsung Exynos Connect U100 özellikleri

Samsung, kısa menzilli kablosuz bağlantı için geliştirdiği yarı iletken çipleri Exynos Connect ile piyasaya sürecek. Bluetooth, Wi-Fi ve UWB gibi alanlarda yeni ürün tasarladıklarını açıklayan şirket, IoT pazarına iddialı bir giriş yaptı.

Samsung Exynos Connect U100 özellikleri

 

UWB, geniş bir frekans spektrumu ve kısa mesafeler kullanarak verileri yüksek hızlarda aktarabilen nispeten yeni bir kablosuz bağlantı teknolojisi olarak biliniyor. Yön bilgisi sağlama yeteneği sayesinde, dijital anahtarlara ve konum izleyicilerine bağlanmak için giderek daha fazla kullanılıyor. UWB teknolojisinin mobil ödemeler, akıllı evler ve akıllı fabrikalar için de kullanıldığı belirtiliyor.

Exynos Connect U100, tek basamaklı santimetre hassasiyeti ve kesin yön bilgileri (5 dereceden daha az açı) ile UWB bağlantısı sunuyor. Yeni modelin akıllı telefonlar, tabletler, arabalar ve IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazlarında kullanılmak üzere tasarlandığını belirtmekte fayda var.

Samsung’un yeni UWB çipi, GPS’in etkisiz olduğu alışveriş merkezleri gibi iç mekanlarda konum takibi gibi senaryolarda kullanılacak. Bununla birlikte, AR ve VR uygulamalarının doğruluğunu artırma imkanı da sunacak.

Exynos Connect U100 modelinde RF (Radyo Frekansı), temel bant, yerleşik flash bellek ve güç yönetimini gibi özellikler bulunuyor. Şirket, donanımsal hack saldırılarını önlemek için STS (Şifreli Zaman Damgası İşlevi) ve güvenli bir donanım şifreleme teknolojisi kullandıklarını açıkladı.

U100, UWB cihazlarını birlikte çalışabilirlik açısından kontrol eden FiRa Konsorsiyumu tarafından onaylandı. Ayrıca, uyumlu bağlantılı araçlar için dijital araba anahtarı olarak kullanılmasını sağlayan CCC (Car Connectivity Consortium) Digital Key Release 3.0 ile de uyumlu olduğu duyuruldu. Exynos Connect U100’ün gelecekteki Galaxy akıllı telefonlarında ve konum izleyicilerinde kullanılmasını bekleniyor.

Samsung Electronics Bağlantı Geliştirme Ekibi Başkan Yardımcısı Joonsuk Kim, “Exynos Connect U100’ümüz, insanlar ve günlük nesneler arasında hiper bağlantı sağlamak için gelişmiş menzil ve konumlandırma yeteneklerini güçlü güvenlikle birleştiriyor. Bununla birlikte konumlandırma işleminde bir dizi yeni uygulamayı besliyor. İletişim teknolojilerindeki teknoloji liderliğimizi temel alarak, çevremizdeki dünyayla bağlantı kurma ve ilişki kurma şeklimizi dönüştürmek için kısa mesafeli iletişim çözümlerinde inovasyonu yönlendirmeye kararlıyız.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak : https://shiftdelete.net/samsung-exynos-connect-u100-ozellikleri
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli