user
e
sv

Windows’un yavaşlamasını istemiyorsanız güncellemeyin!

170 okunma — 18 Mart 2023 10:25
Microsoft'un Windows 11'e sunduğu son güncelleme kullanıcıların sistemini çok yavaşlatacak. İşte detaylar.

Kimseyi şaşırtmamasını umduğumuz bir haberle karşınızdayız. Windows 11’e gelen son güncellemeler SSD’nizden tutun tüm sisteminizi yavaşlatıyor.

Bildirilen sorunlar arasında SSD hızlarında büyük düşüşler, Mavi Ekran ve düzgün çalışmayan uygulamalar yer alıyor.

En iyisi Windows 11’i güncellemeyin

Moment 2 kod adlı Windows 11 22H2 KB5023706 güncellemesi, Görev Yöneticisi’ndeki arama çubuğu ve tablet için optimize edilmiş daha iyi görev çubuğu dahil olmak üzere Microsoft’un işletim sistemine iyileştirmeler, düzeltmeler ve özellikler getirdi. Ancak her güncellemenin bir kusuru vardır. Ve bu Windows’da aşırı derecede fazla.

En son gelen güncellemeden kaynaklanan en önemli sorun ise, bazı SSD’ler üzerindeki etkisi oldu. Bazı raporlar SSD hızlarının yarı yarıya düştüğünü iddia ediyor. Birçok kullanıcı, güncellemenin bazı bilgisayarlarda Adata XPG SX8200 Pro 1 TB SSD‘nin performansını düşürdüğünü açıkladı.

Görünüşe göre problem Adata SSD’nin bu modeliyle sınırlı gibi görünüyor. Bir Reddit kullanıcısı, güncelleme yüklendikten sonra önyükleme sürelerinin iki kattan fazla artarak 31 saniyeye çıktığını, sorunlu KB5023706 güncellemesini kaldırdıktan sonra normale döndüğünü söyledi.

Windows 11 güncellemelerle kullanıcıları üzmeye devam ediyor!

Microsoft, etkilenen SSD hızlarının güncellemenin bilinen sorunlarından biri olduğunu açıkça söyledi.

Dev teknoloji devi “Windows 11, sürüm 22H2’de büyük boyutlu dosyaların kopyalanması beklenenden daha uzun sürebilir. Dosyaları Sunucu İleti Bloğu aracılığıyla bir ağ paylaşımından Windows 11 sürüm 22H2’ye kopyalarken bu sorunu yaşama olasılığınız daha yüksektir. Ancak yerel dosya kopyalama işlemleri de yavaş hale geldi.” dedi.

Microsoft, yavaşlama yaşayanların farklı dosya kopyalama araçlarını kullanarak sorunu hafifletebileceğini söylüyor. Ayrıca, resmi bir çözüm yayınlanana kadar düzeltme sayılabilecek iki “yerleşik” komut yayınladı:

robocopy \\someserver\someshare c:\somefolder somefile.img /J

xcopy \\someserver\someshare c:\somefolder /J

Kodu Komut satırında açıp kullanmanız yeterli.

Yavaş SSD hızları, güncellemenin neden olduğu tek sorun değil. Bazı kullanıcılar Moment 2‘yi indirirken veya yüklerken hatalarla karşılaştıklarını fark etti. Ayrıca, kullanıcıların güncellemeyi yükledikten sonra sürekli Mavi Ekranlarla, bozuk uygulamalarla ve yavaş WiFi bağlantılarıyla karşılaştığına dair raporlar da mevcut.

Bu sorunlardan herhangi birini yaşıyorsanız yapacağınız en iyi seçenek, Microsoft hataları giderene kadar güncellemeyi kaldırmak olacaktır. Bu tür hataların genellikle az sayıda ki kullanıcılar tarafından raporlandığı da belirtelim.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/guncel/windowsun-yavaslamasini-istemiyorsaniz-guncellemeyin-641468e7fe8a155c1000714d
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli