user
e
sv

NFT nedir, nasıl yapılır? NFT Alma Rehberi

198 okunma — 18 Mart 2023 19:01
NFT kavramı son dönemde sosyal medyanın en popüler konusu haline geldi. NFT nedir, nasıl yapılır? NFT nasıl alınır? sorularını cevapladık!

Son dönemde herkesin merak ettiği konulardan birisi de, NFT kavramı. Non Fungible Token ya da Türkçe’deki karşılığı ile Değiştirilemez Token olarak ifade edilen NFT’ler diğer kripto paraların aksine takas edilemiyor. NFT haline getirilen herhangi bir fotoğrafın / eserin milyonlarca dolar karşılığında alıcı bulması sonrasında NFT nedir? NFT nasıl yapılır? sorguları arama motorlarında adeta tavan yaptı.

NFT ne kadar popüler oldu? sorusunu rakamlar ile anlatmak gerekirse: 2020 yılının ilk yarısında 12,1 milyon euro olan NFT işlem hacmi, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde 9,4 milyar euro seviyesine çıktı. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan kar fırtınasında çekilen bir fotoğraf, NFT haline getirilerek Open Sea’de satışa çıkarıldı ve 863 dolar karşılığında alıcı buldu.

Bugüne kadar yapılan satın alma işlemlerine baktığımızda, 863 dolar adeta devede kulak. Tek bir NFT eserine milyonlarca dolar ödendiğini defalarca gördük.

Animoca Brands’ın NFT platformu Lympo, kısa süre önce sıcak cüzdanına siber saldırı düzenlediğini açıkladı. İşte detaylar…

NFT nedir?

Tam adıyla Non-Fungible Token olan NFT, karşılıksız token anlamına gelir; bu, temel olarak, yalnızca size ait olan, türünün tek örneği bir dijital varlık olduğunu gösteriyor. Hem finans hem de sanat dünyasında popüler hale gelen NFT, dijital ürünlerin sahipliğini kanıtlayabilen benzersiz bir tanımlayıcıdır.

NFT teknolojisi, müzik, oyun, film ve benzeri sanat eserlerinin değiştirilmesini ya da taklit edilmesini zorlaştırması bakımından daha da popüler bir hale geldi. Blok zincirindeki bir para birimini ifade eden token, Ethereum ya da Bitcoin gibi kripto para birimlerinde takas edilebilirken NFT Coin edilemez. Çünkü NFT, kopyalanması mümkün olmayan dijital bir imzaya sahiptir.

NFT nasıl yapılır?

Başlangıçta kulağa oldukça karışık gelen NFT teknolojisi, dijital dünyanın sunduğu imkanlar ile daha kolay bir hale geliyor. NFT, Ethereum isimli blok zinciri geliştiricileri tarafından hazırlanıyor. Bu blok zincirlerinin kaybolmamasını sağlayan ve işlemlerin kolay bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olan platformlar yer alıyor.

Her blok zincirinin pazar yeri ve cüzdan hizmeti farklıdır. Bundan dolayı da kullanım ağı geniş olan ve güvenilir bir blok zinciri seçmek odlukça önemlidir. Tüm bunlara sahip olduktan sonra da cüzdanınızı bağlamanıza ve NFT’ye çevirmek istediğiniz dosya ya da resmi yüklemenize izin veren bir platforma üye olmanız gerekir. Daha sonraysa NFT’ye çevirmek istediğiniz eserleri platforma yükleyebilirsiniz.

Kripto paralar ile benzer şekilde NFT’lerin de satıldığı borsalar / pazarlar bulunuyor. Bunlar arasında en popüler olanlar şunlar;

  • Rarible
  • SuperRare
  • OpenSea
  • Foundation Marketplace

NFT’lere neden yatırım yapmalısınız?

Birçok kişi, çevrimiçi topluluğun parçası olmak için NFT dünyasını satın alıyor. Belirli NFT’lere sahip olmak sizin özel içeriklere ve canlı etkinliklere erişmenizi sağlıyor. Dijital yatırımcılar, kısa sürede olacağını umdukları büyük miktarda para kazanmak için NFT pazarlarını kullanıyor.

Tek bir NFT birden çok kez satın alınabilir ya da satılabilir. Ancak alıcı, her satışta orijinal sahibine ya da yaratıcısına bir telif ücreti ödemek zorundadır. Ayrıca sosyal medya hesaplarında belirli bir zenginlik göstermek için de NFT’ler kullanılıyor.

Kaynak : https://shiftdelete.net/nft-nedir-ve-nasil-yapilir
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli