user
e
sv

PyTorch 2.0 yapay zeka teknolojisine yeni bir soluk getiriyor!

189 okunma — 17 Mart 2023 08:37
PyTorch 2.0, şimdiye kadar açık kaynak projesine yeni kod ve yetenekler sağlayan 428 farklı katılımcıya ulaşmayı başardı.

Torch kütüphanesine dayanan açık kaynaklı bir makine öğrenme yazılımı olan PyTorch, bilgisayarla görme ve doğal dil işleme gibi uygulamalar için kullanılıyor. 2018 yılında Facebook (Meta) tarafından geliştirilmeye başlayan yazılım ile şimdiye kadar önemli projelere imza atıldı. Şimdi ise PyTorch ile yeni bir dönem başlıyor.

PyTorch, Intel desteğini de arkasına aldı

2022 yılının eylül ayında kurulan PyTorch Foundation, daha açık yönetim, daha fazla iş birliği ve katkı almak amacıyla yola çıktı. Aralık 2022’de PyTorch 2.0’ın beta sürümünün yayınlanması ile kuruluş ilk meyvelerini de almış oldu. PyTorch 2.0, şimdiye kadar açık kaynak projesine yeni kod ve yetenekler sağlayan 428 farklı katılımcıya ulaşmayı başardı.

PyTorch 2.0 için birincil odak noktası ‘performans’ olarak belirlenmiş durumda. Projenin temel amacı olarak Büyük Dil Modellerinin (LLM’ler) ve yapay zekanın merkezinde yer alarak farklı kavramların arasında bağlantı kurulmasını sağlayan Hızlandırılmış Transformatör gösterilebilir.

Microsoft ChatGPT ile büyümeye devam ediyor. Son olarak Bing arama motoruna ChatGPT entegre eden şirketten yeni haber geldi.

Transformatörler, OpenAI’nin GPT-4 gibi modelleri de dahil olmak üzere, üretken yapay zekanın bu seviyeye gelmesini sağlayan en temel teknoloji olarak öne çıkıyor. PyTorch 2.0 ile hazırlanmış transformatörler yapay zeka eğitimi ve çıkarımı için önemli bir destek sağlıyor.

PyTorch 2.0 iddiasını sürdürürken, bu projeye destek veren en büyük şirketlerden birisi de Intel. Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi konusunda genellikle ekran kartlarının öneminin altı çiziliyor olsa da Intel, işlemcilerin de bu süreçte önemli rol oynadığını ifade ediyor.

Discord, yapay zeka destekli sohbet botunu duyurdu!

Intel bu yüzden PyTorch 2.0 için işlemcilerinde önemli optimizasyonlar hazırladıklarını açıkladı. Yeni optimizasyon ile birlikte, Intel kullanıcılarının en büyük modelleri kullanırken bile üst düzey performans almaları planlanıyor.

ChatGPT ile birlikte yapay zeka konusunda şirketler artık daha ciddi adımlar atıyor. PyTorch 2.0 projesi de bunun en büyük kanıtlarından bir tanesi.

Kaynak : https://shiftdelete.net/pytorch-yapay-zeka-teknolojisi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli